Aukcja w Janowie wyznacza standardy

W tym roku, podobnie jak w poprzednich latach araby czystej krwi z Janowa Podlaskiego cieszyły się ogromną popularnością wśród hodowców z całego świata. Na 42. Aukcję przyjechało ponad 100 kupców. Zamknięto ją prawie dwumilionowym przychodem.

Opinia o doskonałych polskich koniach arabskich znana jest na całym świecie, dlatego na janowskich aukcjach pojawiają się nie byle jacy goście: każdego roku do Janowa przyjeżdża Charlie Watts – perkusista The Rolling Stones, arabscy szejkowie ceniący ogiery ze stadnin w Janowie Podlaskim i Michałowie jako najlepsze na świecie oraz kupcy z Europy i Stanów Zjednoczonych.
Ceny, które oferowane są za konie z janowskiej hodowli to wyznacznik standardów na rynkach całego świata. Wiele transakcji przekroczyło 100 tys. euro. Najwyższą stawkę: 475 tys. euro za klacz Piacenza zapłacił Amerykanin Greg Gallun. To kwota zdecydowanie wyższa, niż ta uzyskana podczas zeszłorocznej aukcji, kiedy to najdroższego konia sprzedano za 240 tysięcy euro. Rekord jednak nie został pobity. Najwyższa cena za konia z Polski padła w 2008 r., kiedy to nabywca ze Zjednoczonych Emiratów arabskich wylicytował 1 mln 125 tys. euro za klacz Kwesturę, wyhodowaną w Michałowie. Łączny dochód z aukcji wyniósł wtedy ponad 3 mln euro.
Dni Konia Arabskiego to nie tylko wielka aukcja. Podczas imprezy przyznane zostały też nagrody dla najpiękniejszych koni startujących w tegorocznym Narodowym Pokazie Koni Arabskich. Tytuł najlepszego konia pokazu zdobyła 13-letnia siwa klacz Emmona wyhodowana w stadninie w Michałowie, która też uzyskała tytuł czempionki w grupie klaczy starszych. Czempionką klaczy młodszych została roczna gniada Wieża Mocy, także z Michałowa. Wśród ogierów młodszych czempionem został dwuletni Pogrom z Janowa Podlaskiego, zaś ogierów starszych 5-letni siwy Kabsztad z Michałowa. W pokazie wzięło udział ponad sto koni z polskich państwowych stadnin oraz hodowców prywatnych. Zwierzęta oceniało jury w międzynarodowym składzie.
Uroczystego otwarcia XXXIII Polskiego Narodowego Pokazu Koni Arabskich Czystej Krwi dokonał Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski. W uroczystości uczestniczył minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki.
Jak każdego roku gospodarzem imprezy była Agencja Nieruchomości Rolnych, do której należą stadniny koni w Janowie Podlaskim i Michałowie oraz Stada Ogierów w Białce.
Źródło: Media Forum

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności