Atlas: Elegancja elewacji

Tynki strukturalne obecne są na europejskich rynkach już blisko sześćdziesiąt lat. Produkowane są z różnych surowców, w oparciu o różne spoiwa, mają więc różne parametry, a także przeznaczenie. Największym wymaganiom sprostać muszą tynki elewacyjne. Mają,

Najtańsza propozycja to tynk mineralny na bazie cementu. Pomimo niskiej ceny, stanowi jedno z najtrwalszych rozwiązań – tynk utwardza się wraz z upływem czasu. Tynki produkowane są w postaci suchej mieszanki cementu, kruszywa i różnego rodzaju dodatków, zmniejszających wodochłonność. Mają wysoki odczyn pH i samodzielnie bronią się przed korozją biologiczną, czyli obrastaniem przez glony i grzyby.

Tynki silikatowe, jak Atlas Silkat, również należą do grupy tynków mineralnych. Spoiwem jest potasowe szkło wodne. Dostępne są jako masy gotowe do użycia. Również mają wysokie pH, które chroni je przed porastaniem glonami bądź grzybem, a także bardzo wysoką paroprzepuszczalność.

W tynkach akrylowych, produkowanych również jako masy gotowe do użytku, spoiwo stanowi wodna dyspersja żywic syntetycznych. Zapewnia ona paroprzepuszczalność, jednak na niższym poziomie niż w przypadku tynków mineralnych. Tynki akrylowe są elastyczne, a przez to odporniejsze na zmiany temperatury, są też mało nasiąkliwe, przez co można utrzymywać je w czystości znacznie dłużej niż tynki mineralne, bez konieczności malowania.

Gotowe do użytku tynki silikonowe to wprawdzie najdroższa grupa tynków, za spoiwo również mająca wodną dyspersję żywic syntetycznych, ale łączy w sobie walory wszystkich opisanych już materiałów: nieograniczoną kolorystykę, elastyczność, wysoką paroprzepuszczalność i nieprzeciętną hydrofobowość (cechę powodująca odpychanie” wody od powierzchni tynku, a w konsekwencji zmniejszenie jego chłonności). Ten poziom hydrofobowości pozwala określać tynki silikonowe, na przykład Atlas Silkon, mianem samoczyszczących – woda deszczowa z łatwością spłukuje z nich kurz i zanieczyszczenia.

Wybrała E.G./WRP
na podst. mat. ATLAS. Fot. ATLAS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności