fbpx
Strona głównaWiadomościASF ponownie w świńskiej zagrodzie

ASF ponownie w świńskiej zagrodzie

Mamy 7. ognisko afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń 2020 roku. Zostało wykryte w gospodarstwie, w którym utrzymywano 10 świń (5 warchlaków, 1 tucznika i 4 lochy), położonym w miejscowości Wola Obszańska, w gminie Obsza, w powiecie biłgorajskim, w województwie lubelskim.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 6 maja 2015 r. w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń Inspekcja weterynaryjna wszystkie procedury likwidacji ogniska choroby.

Jak podkreśla Główny Inspektorat Weterynarii, afrykański pomór świń nie zagraża ludziom, ale jest bardzo szkodliwy dla gospodarki i niebezpieczny dla gospodarstw utrzymujących świnie.

Choroba ta  intensywnie szerzy się w Polsce i w Państwach sąsiednich. Stwierdzenie ognisk tej choroby powoduje duże straty finansowe oraz blokuje obrót, handel i eksport trzody chlewnej i wieprzowiny. Główną przyczyną rozprzestrzeniania się wirusa są zarażone dziki. Niestety powodem jej szerzenia bywa także człowiek i dlatego przypominamy o podstawowych zasadach postępowania.

Dlatego GIW apeluje do hodowców  o bezwzględne przestrzeganie zasad bioasekuracji. Konieczne jest zgłaszanie zachorowań i padnięć – świń oraz znalezionych padłych dzikich zwierząt do lekarza weterynarii, kupowanie świń wyłącznie z pewnego  źródła, utrzymywanie świń w sposób wykluczający kontakt z dzikami oraz stosowanie tylko pasz zabezpieczonych przed dostępem zwierząt wolno żyjących. Ponadto wykładanie mat nasączonych środkiem dezynfekcyjnym przed wjazdami i wyjazdami z gospodarstw oraz przed wejściami do pomieszczeń, w których utrzymywane są świnie.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.