fbpx

ASF po raz 104

Po raz kolejny o swojej obecności w naszym kraju przypomniał Afrykański Pomór Świń (ASF). Kolejne  już – 104 ognisko tej choroby stwierdzono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 9 świń, położonym w gminie Włodawa, w powiecie włodawskim, w województwie lubelskim.

– Gospodarstwo położone jest w obszarze zagrożenia (obszar określony w części III załącznika do decyzji KE 2014/709/UE). W gospodarstwie, w którym wyznaczono ognisko ASF, wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby – informuje Główny Lekarz Weterynarii.

Afrykański pomór świń to groźna, wysoce zakaźna i zaraźliwa choroba wirusowa świń domowych wszystkich ras oraz dzików. Strategia walki z tą chorobą polega na zlikwidowaniu wirusa w jak najkrótszym możliwym czasie. Wystąpienie tej choroby skutkuje przede wszystkim narażeniem danego kraju na ogromne straty finansowe, związane w pierwszej kolejności z zablokowaniem możliwości eksportu świń lub wieprzowiny do krajów trzecich, jak również z brakiem możliwości handlu zwierzętami oraz produktami pochodzenia zwierzęcego wewnątrz Unii Europejskiej. Ponadto, ASF niesie ze sobą konieczność wypłaty odszkodowań za zwierzęta zabite z nakazu organów Inspekcji Weterynaryjnej oraz poniesienia innych kosztów związanych ze zwalczaniem choroby.

Dlatego, jak podkreśla Inspekcja Weterynaryjna, konieczne  jest wdrażanie odpowiednich do aktualnej sytuacji epizootycznej środków prawnych, mających na celu ograniczenie możliwości rozprzestrzenienia się ASF zarówno na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jak i  Unii Europejskiej. Ograniczenie ryzyka przeniesienia choroby do gospodarstw, w których są utrzymywane świnie, przyczyni się do zmniejszenia ewentualnych strat dla hodowców i producentów świń i możliwie najszybszego zniesienia ograniczeń handlowych, wprowadzonych w związku z wystąpieniem ASF.

Źródło: GIW

 

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.