fbpx

ASF – nie możemy pochwalić się sukcesami

Zdaniem Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej ogłaszanie sukcesu w walce z afrykańskim pomorem świń jest przedwczesne.

– Od września br. nie mamy nowych ognisk ASF u świń. Czy jest to powód do ogłoszenia sukcesu? Raczej nie, gdyż choroba ASF jest chorobą sezonową. Nie wiadomo dokładnie z czego ta sezonowość wynika. Ogniska ASF u świń nasilają się w okresie letnim, począwszy od maja. Sezon zimowy charakteryzuje się zwykle znikomą liczbą zachorowań u trzody chlewnej. Takie doświadczenia zebraliśmy z lat poprzednich i należy przypuszczać, że podobnie będzie w roku przyszłym. O jakimś sukcesie będziemy mogli powiedzieć, jeżeli znacząco spadnie liczba ognisk u świń w sezonie letnim w 2019 roku – mówi Aleksander Dargiewicz, dyrektor zarządzający KZP – PTCH.

O sukcesie, jak podkreślają producenci świń mogą mówić Czesi, którym udało się zwalczyć wirusa ASF na swoim terytorium. U nas wirus rozprzestrzenia się w populacji dzików. Od początku roku potwierdzono 2302 przypadków. Łączna liczba przypadków od lutego 2014 roku wynosi 3190.

– Trendy liczby ognisk u świń oraz przypadków u dzików pozwalają wysnuć jednoznaczny wniosek, że nie możemy pochwalić się sukcesami. W liczbie ognisk u świń Polskę wyprzedza tylko Rumunia. W Europie najwięcej przypadków ASF u dzików w 2018 potwierdzono w Polsce – dodaje Dargiewicz.

Aby zabezpieczyć się przed wirusem należy zredukować populację dzików do 0,1 szt./km2 oraz wprowadzić zasady bioasekuracji w każdym gospodarstwie utrzymującym świnie. Jak zaznacza KZP – PTCH osiąganie tych celów nie przebiega jednak tak szybko, jak byśmy sobie tego życzyli.

Członkowie KZP – PTCH obawiają się, że rekreacyjne polowania myśliwych nie ograniczą populacji dzików do zakładanego poziomu.

Źródło: KZP – PTCH

McHale - baner - kwiecień 2024
Syngenta baner Treso
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.