ASF – apel o wprowadzenie stanu klęski żywiołowej

Zaniepokojeni sytuacją hodowców trzody chlewnej ze względu na pojawiające się kolejne ogniska  na terenie województwa lubelskiego afrykańskiego pomoru świń  radni sejmiku województwa lubelskiego  wystosowali  apel do Wojewody  w sprawie wszczęcia procedury wprowadzenia stanu klęski żywiołowej w związku z rozprzestrzenianiem się tej groźnej dla trzody chlewnej choroby.

Jak czytamy w komunikacie,  władze województwa podjęły też doraźne działania w postaci wypłacenia 200 zł dla osoby, która znajdzie padłego dzika lub też ustrzeli lochę. Zgromadzone środki na ten cel to 450 tys. zł.

Sześćdziesiąte pierwsze ognisko ASF (trzydzieste ósme w tym roku) stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych 26 lipca br. z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach,w gospodarstwie, w którym utrzymywano 25 świń, położonym w gminie Kąkolewnica, w powiecie radzyńskim, w województwie lubelskim – informuje Główny Lekarz Weterynarii.

Źródło: Sejmik Województwa Lubelskiego