ARMiR: Ostatni dzwonek na wniosek dla rolników na ochronę przed ASF

Rolnicy, którzy chcą zabezpieczyć swoje gospodarstwa przed ASF, a także rolnicze spółki wodne zainteresowane inwestowaniem w urządzenia chroniące przed suszą czy powodzią mogą ubiegać się w o wsparcie jeszcze do 2 września. Do przekazania jest nawet 1 mln zł dla rolniczych spółek wodnych i 100 tys. zł dla rolników.

W bieżącym naborze na „Inwestycje zapobiegające zniszczeniu potencjału produkcji rolnej” do Agencji wpłynęło dotychczas 40 wniosków na kwotę ponad 6,5 mln zł. Rolnicy, którzy planują inwestycje chroniące przed afrykańskim pomorem świń, złożyli ich 33, a spółki wodne – 7.

Wnioski od 7 lipca do 2 września 2022 r. przyjmują oddziały regionalne i biura powiatowe ARiMR. Dokumenty można składać osobiście lub przez upoważnioną osobę, nadać przesyłką rejestrowaną w placówce pocztowej bądź w formie elektronicznej na skrzynkę podawczą ePUAP.

Wsparcie adresowane jest do dwóch grup
  • Rolnicy, którzy zajmują się chowem lub hodowlą co najmniej 50 świń bądź zrealizowali zobowiązania rolno-środowiskowe w ramach wariantu 7.4 Zachowanie lokalnych ras świń, i chcą przeprowadzić inwestycje chroniące gospodarstwa przed rozprzestrzenianiem się wirusa afrykańskiego pomoru świń, czyli ASF.
  • Spółki wodne lub ich związki, w których większość członków stanowią rolnicy, lub w których więcej niż połowę zmeliorowanych gruntów rolnych objętych działalnością spółki posiadają rolnicy.
Co obejmuje dofinansowanie

W przypadku rolników, którzy chcą inwestować w ochronę gospodarstw przed ASF, ARiMR oferuje pomoc w wysokości do 100 tys. zł. Maksymalny poziom refundacji wynosi 80 proc. kosztów kwalifikowanych zrealizowanej inwestycji.

Dofinansowanie można otrzymać m.in. na utworzenie lub zmodernizowanie niecki dezynfekcyjnej; wyposażenie gospodarstwa w urządzenie do dezynfekcji; budowę lub przebudowę magazynu do przechowywania słomy dla świń; zakup silosu na paszę gotową do bezpośredniego spożycia przez świnie i wykonanie robót związanych z jego posadowieniem; przebudowę czy remont, które doprowadzą do utrzymywania świń w odrębnych, zamkniętych pomieszczeniach czy wykonanie ogrodzenia chlewni.

Natomiast w przypadku gdy o pomoc ubiega się spółka wodna lub związek spółek wodnych, wsparcie może sięgnąć nawet 1 mln zł. Tu poziom dofinansowania wynosi także 80 proc.na realizację operacji dotyczącej:

  • zaopatrzenia w sprzęt do utrzymywania urządzeń wodnych służących zabezpieczeniu gospodarstw rolnych przed zalaniem, podtopieniem lub nadmiernym uwilgoceniem spowodowanym przez powódź lub deszcz nawalny, lub
  • wykonania robót na urządzeniach melioracji wodnych służących zabezpieczeniu gospodarstw rolnych przed skutkami suszy, zalaniem, podtopieniem lub nadmiernym uwilgoceniem, spowodowanymi przez powódź lub deszcz nawalny.

Źródło: ARMiR

Bayer - baner
Advertisement
McHale - baner
Dekalb - Bayer -reklama

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj