ARiMR kontroluje gospodarstwa

W niemal w 75 tys. gospodarstw, które wytypowane zostały w systemie informatycznym ARiMR, trwają kontrole na miejscu. Mają one na celu sprawdzenie zgodności danych zadeklarowanych w złożonych przez rolników wnioskach o przyznanie płatności obszarowej za 2008 r. ze stanem faktycznym.

Przepisy unijne zakładają, że minimum 5% gospodarstw, których właściciele ubiegają się o przyznanie płatności obszarowych w danym roku, musi zostać objęta kontrolami na miejscu. Dodatkowo poziom ten jest zwiększany w powiatach, w których w latach ubiegłych stwierdzono w wyniku kontroli istotne nieprawidłowości. Do tej pory, do kontroli w ramach płatności obszarowych za 2008 r. wytypowanych zostało blisko 99 tys. gospodarstw, a u około 75 tys. rolników kontrole już trwają. Cała procedura kontrolna powinna zakończyć się w październiku br.

Kontrole na miejscu w ramach płatności bezpośrednich prowadzone są dwoma metodami: inspekcji terenowej ok. 80% wszystkich kontroli oraz foto” ok. 20%. Większość kontroli prowadzona jest przez wykonawców zewnętrznych, wyłonionych w postępowaniu przetargowym. Pracownicy ARiMR wykonują około 4% wszystkich kontroli na miejscu, sprawdzając poprawność kontroli przeprowadzonych przez wykonawców zewnętrznych oraz prowadząc dodatkowo tzw. kontrole kompleksowe obejmujące również kontrole w ramach programów rolnośrodowiskowych.

Najwięcej kontroli prowadzonych jest w województwach: mazowieckim – 13001 kontroli, małopolskim – 9247 kontroli, świętokrzyskim – 8524 kontrole i lubelskim – 6823 kontrole. Najmniej gospodarstw kontrolowanych jest w województwach: lubuskim – 1056 gospodarstw i opolskim – 1399 gospodarstw. Liczba kontroli na miejscu realizowanych w poszczególnych województwach jest wynikiem liczby złożonych wniosków w ramach płatności bezpośrednich oraz przyjętego poziomu kontroli.

opr. i foto: MS/Wrp.pl
źródło: ARiMR

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj