fbpx
Strona głównaPozostałeARiMR kontroluje gospodarstwa

ARiMR kontroluje gospodarstwa

W niemal w 75 tys. gospodarstw, które wytypowane zostały w systemie informatycznym ARiMR, trwają kontrole na miejscu. Mają one na celu sprawdzenie zgodności danych zadeklarowanych w złożonych przez rolników wnioskach o przyznanie płatności obszarowej za 2008 r. ze stanem faktycznym.

Przepisy unijne zakładają, że minimum 5% gospodarstw, których właściciele ubiegają się o przyznanie płatności obszarowych w danym roku, musi zostać objęta kontrolami na miejscu. Dodatkowo poziom ten jest zwiększany w powiatach, w których w latach ubiegłych stwierdzono w wyniku kontroli istotne nieprawidłowości. Do tej pory, do kontroli w ramach płatności obszarowych za 2008 r. wytypowanych zostało blisko 99 tys. gospodarstw, a u około 75 tys. rolników kontrole już trwają. Cała procedura kontrolna powinna zakończyć się w październiku br.

Kontrole na miejscu w ramach płatności bezpośrednich prowadzone są dwoma metodami: inspekcji terenowej ok. 80% wszystkich kontroli oraz foto” ok. 20%. Większość kontroli prowadzona jest przez wykonawców zewnętrznych, wyłonionych w postępowaniu przetargowym. Pracownicy ARiMR wykonują około 4% wszystkich kontroli na miejscu, sprawdzając poprawność kontroli przeprowadzonych przez wykonawców zewnętrznych oraz prowadząc dodatkowo tzw. kontrole kompleksowe obejmujące również kontrole w ramach programów rolnośrodowiskowych.

Najwięcej kontroli prowadzonych jest w województwach: mazowieckim – 13001 kontroli, małopolskim – 9247 kontroli, świętokrzyskim – 8524 kontrole i lubelskim – 6823 kontrole. Najmniej gospodarstw kontrolowanych jest w województwach: lubuskim – 1056 gospodarstw i opolskim – 1399 gospodarstw. Liczba kontroli na miejscu realizowanych w poszczególnych województwach jest wynikiem liczby złożonych wniosków w ramach płatności bezpośrednich oraz przyjętego poziomu kontroli.

opr. i foto: MS/Wrp.pl
źródło: ARiMR

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.