fbpx
Strona głównaPozostałeARiMR dopłaci do kredytów

ARiMR dopłaci do kredytów

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa dopłaca do oprocentowania kredytów inwestycyjnych i klęskowych zaciąganych w bankach przez rolników oraz podmioty z branży rolno – spożywczej. N

– Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zabezpieczyła środki na dopłaty, które umożliwią bankom na uruchomienie kredytów w wysokości 1,3 mld zł. Jeśli suma udzielanych kredytów będzie rosła, Agencja będzie przekazywała bankom kolejne limity pieniężne. – podkreślił Leszek Droździel, prezes ARiMR.

Agencja uruchomiła środki pozwalające bankom na udzielenie preferencyjnie oprocentowanych kredytów inwestycyjnych (oprocentowanie od 1,54% do 1,78%) w łącznej wysokości 936,8 mln zł. Jest też gotowa dopłacić do oprocentowania kredytów klęskowych udzielanych przez banki w łącznej kwocie 343,9 mln zł.

Rolnicy oraz firmy rolno – spożywcze mogą zaciągać kredyty preferencyjne na:
a) inwestycję w gospodarstwach rolnych, działach specjalnych produkcji rolnej i przetwórstwie produktów rolnych,
b) zakup gruntów rolnych,
c) utworzenie lub urządzenie gospodarstw rolnych przez młodych rolników,
d) inwestycję w rolnictwie i przetwórstwie produktów rolnych zrealizowane przez grupy producentów rolnych,
e) osadnictwo rolnicze
f) inwestycję w zakresie nowych technologii produkcji w rolnictwie.

Zainteresowani mogą zaciągać kredyty o takim przeznaczeniu w Banku Gospodarki Żywnościowej S.A., Banku Polskiej Spółdzielczości S.A., Gospodarczym Banku Wielkopolskim S.A., Mazowieckim Banku Regionalnym S.A., ING BSK S.A. oraz w Banku BPH S.A. i Banku Zachodnim WBK S.A. Te banki wyraziły chęć współpracy z ARiMR i zawarły stosowne umowy.

W tych bankach są dostępne także kredyty klęskowe (oprocentowanie od 1,54% do 1,78%). Uruchomienie preferencyjnych kredytów klęskowych następuje za zgodą Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi wyrażoną na wniosek wojewody właściwego ze względu na miejsce wystąpienia szkody. Niezwłocznie po otrzymaniu dokumentów dotyczących takiej zgody, ARiMR informuje współpracujące banki o objęciu poszkodowanego obszaru pomocą państwa i na bieżąco realizuje wnioski banków o przyznanie limitów środków na dopłaty.

Dotychczas bankom zostały przekazane zgody na uruchomienie kredytów klęskowych w wysokości 343,9 mln zł. Wydane zgody dotyczą ponad 42 tys. osób. Poszkodowani rolnicy, z terenów, wobec których zgody MRiRW zostały wydane do 31 maja 2007 r., mogą uzyskać kredyty klęskowe do końca 2007 r. Jeśli zgoda wydana zostanie w okresie od 1 czerwca do 31 grudnia 2007 r. wówczas o kredyty klęskowe ubiegać się można do połowy przyszłego roku.

źródło: ARiMR

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.