fbpx
Strona głównaCenyRynek mięsaArgentyna zakazuje eksportu mięsa na 30 dni, aby zahamować wzrost cen w...

Argentyna zakazuje eksportu mięsa na 30 dni, aby zahamować wzrost cen w kraju

Argentyński rząd prezydenta Alberto Fernándeza ogłosił, że cały eksport mięsa zostanie zakazany na najbliższe 30 dni, aby spowolnić inflację. Z powodu popytu na argentyńskie mięso, jego cena w kraju wzrosła w przeciągu miesiąca o ponad 20%.

Chociaż zawieszenie będzie trwać 30 dni, jak podają źródła ministerstwa, będzie ono raczej trwało „do czasu, gdy krajowy rynek zostanie uporządkowany” – podają agentyńskie media.

Podmioty wiejskie zgrupowane w ramach tzw. Mesa de Enlace (Rada Łącznikowa) ostrzegają, że taka decyzja „nie miałaby wpływu na ceny i mogłaby wpłynąć na zapasy wołowiny w perspektywie średnioterminowej”. Przypomnieli, że taki środek przyjęto 15 lat temu; miał potrwać 6 miesięcy, ale ostatecznie trwał 10 lat.

Zarząd organizacji zwrócił uwagę, że w tym okresie w wyniku zamknięcia zakładów hodowlanych stracono 12 milionów sztuk bydła i ponad 10 000 miejsc pracy.

Fernández powiedział, że jest zaniepokojony zwiększeniem inflacji.

– Z wielkim niepokojem obserwowałem, co wydarzyło się w marcu i kwietniu, i nie chcę siedzieć bezczynnie obok. Jestem bardzo zdeterminowany, aby zająć się kwestią cen i ją uporządkować – mówił.

W kwietniu rząd nałożył nowe wymagania na eksporterów wołowiny, zbóż i produktów mlecznych, zmuszając ich do rejestracji w zależnym od Ministerstwa Rolnictwa Rejestrze Operatorów Łańcucha Rolno-Spożywczego (RUCA), co zapowiadało powrót zaostrzonych restrykcji, które m.in. zdaniem analityków zostały wzmocnione przez dane o inflacji opublikowane w zeszłym tygodniu przez INDEC.

Inflacja w kwietniu wyniosła 4,1%, a ceny mięsa wzrosły o 64,7% w ciągu dwunastu miesięcy. W tym miesiącu ceny żywności wzrosły o 4,3%, przy czym najbardziej nastąpił wzrost cen mleka, pieczywa i mięsa. W pierwszych czterech miesiącach 2021 r. ceny mięsa wzrosły o 22,2%.

– Wzrost można wytłumaczyć ceną międzynarodową, ale prawdą jest również, że przeniesienie tej wartości na cenę krajową nie ma większego uzasadnienia – powiedział Prezydent.

– Po raz kolejny nasi sąsiedzi świętują, że zostawiamy im otwarte drzwi do wykorzystania rynków – narzekają z kolei producenci.

To niejedyny w ostatnim czasie tego typu krok ze strony południowoamerykańskiego państwa; wcześniej na tego typu działania interwencjonistyczne zdecydowała się Boliwia: Boliwia zakazuje eksportu wołowiny.

Za mercopress.com

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.