fbpx

Argentyna zakazuje eksportu mięsa na 30 dni, aby zahamować wzrost cen w kraju

Argentyński rząd prezydenta Alberto Fernándeza ogłosił, że cały eksport mięsa zostanie zakazany na najbliższe 30 dni, aby spowolnić inflację. Z powodu popytu na argentyńskie mięso, jego cena w kraju wzrosła w przeciągu miesiąca o ponad 20%.

Chociaż zawieszenie będzie trwać 30 dni, jak podają źródła ministerstwa, będzie ono raczej trwało „do czasu, gdy krajowy rynek zostanie uporządkowany” – podają agentyńskie media.

Podmioty wiejskie zgrupowane w ramach tzw. Mesa de Enlace (Rada Łącznikowa) ostrzegają, że taka decyzja „nie miałaby wpływu na ceny i mogłaby wpłynąć na zapasy wołowiny w perspektywie średnioterminowej”. Przypomnieli, że taki środek przyjęto 15 lat temu; miał potrwać 6 miesięcy, ale ostatecznie trwał 10 lat.

Zarząd organizacji zwrócił uwagę, że w tym okresie w wyniku zamknięcia zakładów hodowlanych stracono 12 milionów sztuk bydła i ponad 10 000 miejsc pracy.

Fernández powiedział, że jest zaniepokojony zwiększeniem inflacji.

– Z wielkim niepokojem obserwowałem, co wydarzyło się w marcu i kwietniu, i nie chcę siedzieć bezczynnie obok. Jestem bardzo zdeterminowany, aby zająć się kwestią cen i ją uporządkować – mówił.

W kwietniu rząd nałożył nowe wymagania na eksporterów wołowiny, zbóż i produktów mlecznych, zmuszając ich do rejestracji w zależnym od Ministerstwa Rolnictwa Rejestrze Operatorów Łańcucha Rolno-Spożywczego (RUCA), co zapowiadało powrót zaostrzonych restrykcji, które m.in. zdaniem analityków zostały wzmocnione przez dane o inflacji opublikowane w zeszłym tygodniu przez INDEC.

Inflacja w kwietniu wyniosła 4,1%, a ceny mięsa wzrosły o 64,7% w ciągu dwunastu miesięcy. W tym miesiącu ceny żywności wzrosły o 4,3%, przy czym najbardziej nastąpił wzrost cen mleka, pieczywa i mięsa. W pierwszych czterech miesiącach 2021 r. ceny mięsa wzrosły o 22,2%.

– Wzrost można wytłumaczyć ceną międzynarodową, ale prawdą jest również, że przeniesienie tej wartości na cenę krajową nie ma większego uzasadnienia – powiedział Prezydent.

– Po raz kolejny nasi sąsiedzi świętują, że zostawiamy im otwarte drzwi do wykorzystania rynków – narzekają z kolei producenci.

To niejedyny w ostatnim czasie tego typu krok ze strony południowoamerykańskiego państwa; wcześniej na tego typu działania interwencjonistyczne zdecydowała się Boliwia: Boliwia zakazuje eksportu wołowiny.

Za mercopress.com

McHale - baner - kwiecień 2024
Syngenta baner Treso
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.