fbpx

Ardanowski: Procedury wybudowania zbiorników tzw. małej retencji są nielogiczne, długotrwałe i kosztowne

Według Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, Program przeciwdziałania niedoborowi wody (PPNW) na lata 2021-2027 z perspektywą do roku 2030, którego głównym celem jest zwiększenie poziomu retencji wód opadowych, a który ma w najbliższych miesiącach ma zostać przyjęty przez Rząd, “jest na ostatniej prostej”. Informacja ta została podana na stronie internetowej Wód Polskich 4 października b.r.

Tymczasem 24 października przewodniczący Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy Prezydencie RP Jan Krzysztof Ardanowski skrytykował obecne działania PGW w zakresie działań dotyczących zatrzymywania wody na terenach wiejskich.

Baner Syngenta

Jak wynika z informacji podanych na stronie Kancelarii Prezydenta RP, Jan K. Ardanowski powołując się na opinie rolników stwierdził, że procedury wybudowania zbiorników tzw. małej retencji są „nielogiczne, długotrwałe i kosztowne”. Zaznaczył, że wiele krytycznych uwag słyszał na temat Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, które „zarządza wszystkimi wodami w Polsce (…), a nie dysponuje odpowiednimi kadrami, co znacznie wydłuża procedury”. Biurokratyczne procedury obowiązujące w PGW powodują w efekcie działanie poza prawem:

– Nawet, żeby wykopać studnię, trzeba mieć zgodę Wód Polskich, poprzedzoną raportem odziaływania na środowisko, które kosztuje. Czekanie na decyzję i ciągłe uzupełnienie dokumentacji sprawia, że wiele ludzi odstępuje od tej procedury i kopie – stwierdził Ardanowski. Przyznał, że jest to nadużycie prawa, ale też efekt bezradności rolników.

Jednocześnie Ardanowski zwrócił uwagę, że choć Polska od lat zmaga się z deficytem wody użytkowej na wsi, a jednym z największych problemów jest zatrzymywanie wody, wiele inwestycji, które mają poprawić gospodarowanie wodą (tamy, stopnie wodne, wały) jest blokowanych przez „pseudoekologiczne organizacje”.

Przewodniczący Ardanowski zamierza przedstawić swoją ocenę dotychczasowego gospodarowania wodą na obszarach wiejskich i przedstawić rekomendacje dalszych działań Prezydentowi RP na posiedzeniu Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy Prezydencie RP które odbędzie się we wtorek 25 października 2022 r.

McHale - baner
Danko baner marzec 2024
Webinarium konopie - baner
POZ 2024 - baner

2 KOMENTARZE

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.