fbpx
Strona głównaNa topieArdanowski: ideologie i kwestia uboju rytualnego nie mogą decydować o podziale środków...

Ardanowski: ideologie i kwestia uboju rytualnego nie mogą decydować o podziale środków w ramach WPR

Jednym z prelegentów dzisiejszej Konferencji Ochrony Roślin organizowanej przez Instytut Ochrony Roślin – PIB był Jan Krzysztof Ardanowski, przewodniczący Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy prezydencie RP. Przedstawiamy zapis części jego wystąpienia.

– Wszystkie rozwiązania w ramach WPR muszą być akceptowane przez rolników. Trudno sobie wyobrazić zmiany w rolnictwie, nowe strategie realizowane z powodu pewnych ideologicznych programów, projektów zgłaszanych przez polityków jeżeli nie będą ich akceptowali i rozumieli rolnicy. Oni są przecież tymi, którzy Wspólną Politykę Rolną mają realizować – mówił dziś były minister rolnictwa.

– Mam nieodparte wrażenie, że zaczyna rozjeżdżać się wizja WPR między politykami, którzy chcą realizować swoje idee a rolnikami europejskimi. Oby do tego nie doszło, bo to nie jest tylko problem napięć społecznych, ale również krzywdy, która może być nieodwracalna dla tych, którzy zajmują się rolnictwem […] – stwierdził.

– Ardanowski podkreślił w wystąpieniu znaczenie organizacji rolniczych i ich aktywności w konsultacjach społecznych dotyczących strategii Wspólnej Polityki Rolnej.

– Ci, którzy nie biorą udziału w konsultacjach eliminują się z prawa krytykowania przyjętych rozwiązań – mówił Ardanowski.

Jednocześnie podkreślił dobre przygotowanie analizy SWOT dla polskiego rolnictwa. Stwierdził też, że premier Morawiecki wynegocjował znaczące środki dla Polski, jednak “niedostatki negocjacyjne” w ramach WPR muszą być zrekompensowane transferami z innych polityk europejskich oraz ze środków krajowych.

Były minister rolnictwa odniósł się również pośrednio do tzw. piątki dla zwierząt uzależnienia dopłaty dobrostanowej od oświadczenia w zakresie nie stosowania uboju religijnego:

– Uzależnienie otrzymania wsparcia dla hodowli bydła mięsnego przy podwyższonym dobrostanie od wyeliminowania sprzedaży tych zwierząt do zakładów, które będą stosowały określony typ uboju [rytualnego przyp. red.] jest jakimś zaprzeczeniem logiki i pomieszaniem pojęć. Sprawy ideologiczne, a do takich należy kwestia uboju rytualnego, […] nie mogą być związane z prawem do ubiegania się o środki przez rolników. To byłoby nieuczciwe wobec rolników – podkreślił.

Prelekcja w całości dostępna jest na kanałach Instytutu Ochrony Roślin – PIB w serwisach Facebook i YouTube.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.