Apel hodowców z Podlasia

Podlaska Izba Rolnicza apeluje o przyspieszenie i maksymalne zaangażowanie podmiotów skupowych do zdjęcia nadwyżki trzody chlewnej z obszaru zagrożonego na terenie województwa w związku ze sparaliżowaniem tego skupu po wykryciu dwóch przypadków afrykańskiego pomoru świń u dzików.

Pan Maciej Żywno
Wojewoda Podlaski
Pan Jarosław Dworzański 
Marszałek Województwa Podlaskiego
Pan Krzysztof Pilawa
Wojewódzki Lekarz Weterynarii
Podlaska Izba Rolnicza apeluje o przyspieszenie i maksymalne zaangażowanie podmiotów skupowych do zdjęcia nadwyżki trzody chlewnej z obszaru zagrożonego na terenie naszego województwa w związku ze sparaliżowaniem tego skupu po wykryciu dwóch przypadków afrykańskiego pomoru świń u dzików. 
Apelujemy do administracji rządowej i samorządowej o dalsze, skuteczne czynienie starań w prowadzeniu rozmów z podmiotami, które zadeklarują wolę skupu trzody chlewnej. Jest to o tyle ważne, że Komisja Europejska przygotowała projekt rozporządzenia ustanawiającego nadzwyczajne środki wsparcia rynku wieprzowiny w Polsce. Pomoc dotyczyć będzie producentów wieprzowiny z obszaru objętego restrykcjami z powodu wykrycia ASF u dzików. Na posiedzeniu Komitetu ds. Wspólnej Organizacji Rynków Rolnych w dniu 20 marca 2014 r. projekt  tego rozporządzenia uzyskał pozytywną opinię państw członkowskich. Zapadła także decyzja o zmniejszeniu  obszaru zakażonego – o co zabiegaliśmy wszyscy zainteresowani tym problemem, ale niepokojące są sygnały, że rekompensaty mają dostać tylko ci hodowcy, których gospodarstwa znajdą się w nowej strefie podlegającej szczególnym restrykcjom. Byłoby to bardzo krzywdzące rozwiązanie dla tych rolników, którzy od czterech tygodni czekają na sprzedaż świń, ponosząc tylko dodatkowe koszty, a z chwilą opublikowania rozporządzenia ich gospodarstwa byłyby poza strefą zagrożenia bez możliwości otrzymania wsparcia finansowego.  
Dziś rozgoryczenie i determinacja rolników są bardzo duże, wszyscy hodowcy producenci trzody chlewnej, którzy przez okres miesiąca nie mogli sprzedać swoich świń – oczekują na należną im rekompensatę z tytułu poniesionych strat.
Wobec zaistniałej sytuacji apelujemy do wszystkich decydentów o  podjęcie wszelkich możliwych działań mających na celu najszybsze dokonanie skupu trzody chlewnej z  obszaru AFS. Ponadto zwracamy się do służb weterynaryjnych o maksymalne uproszczenie obiegu dokumentów weterynaryjnych tak aby rolnicy szybko mogli sprzedać trzodę chlewną.
Podlaska Izba Rolnicza

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności