fbpx
Strona głównaCenyCeny nawozówAnwil wstrzymał produkcję nawozów azotowych. Powodem wysokie ceny gazu

Anwil wstrzymał produkcję nawozów azotowych. Powodem wysokie ceny gazu

Włocławska spółka Anwil należąca do PKN Orlen wstrzymuje produkcję nawozów azotowych w związku z jak czytamy w komunikacie, bezprecedensowym i rekordowym wzrostem cen gazu ziemnego w Europie. 

Jak informuje Anwil, spółka na bieżąco monitoruje sytuację na rynku surowców i jeśli tylko warunki makroekonomiczne na rynku gazu ulegną stabilizacji produkcja zostanie wznowiona.

Dalej firma informuje, że gaz ziemny to główny surowiec wykorzystywany przy wytwarzaniu nawozów azotowych, a jego ceny tylko w ciągu tygodnia wzrosły o 41% z 200,4 eur/MWh (15.08) do 282,8 eur/MWh (23.08). Z kolei od początku wojny w Ukrainie ceny tego surowca wzrosły o 218%, z 88,9 eur/MWh 24.02.

Z komunikatu dowiadujemy się również, że z tego powodu wielu europejskich producentów z branży chemicznej, w tym nawozowej, jak Yara, OCI, Nitrogenmuvek, czy Fertiberia już zdecydowanie wcześniej zdecydowało się na wprowadzenie ograniczeń w produkcji. Anwil natomiast, jako jedna z nielicznych firm, pomimo bardzo trudnych warunków makroekonomicznych do tej pory utrzymywał ciągłość produkcji i zapewniał dostępność produktu na rynku. Spółka realizowała wszystkie swoje bieżące zobowiązania kontraktowe dla klientów na rynku polskim.

Aktualna sytuacja na rynku gazu ziemnego jest wyjątkowa, nieprzewidywalna i całkowicie niezależna od spółki Anwil. W trakcie postoju linii produkcyjnych, Anwil będzie realizował prace remontowe i inwestycyjne.

Kilkanaście godzin wcześniej podobną informację dotyczącą wstrzymania produkcji nawozów podał Zakład w Puławach należący do Grupy Azoty.

Grupa Azoty wstrzymuje produkcję nawozów

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.