fbpx

Antagonizm i synergizm składników pokarmowych. Odczyn gleby decyduje o przyswajalności

Prawidłowe zaopatrzenie roślin w składniki pokarmowe zależy zarówno od ich zawartości w glebie, jak też wzajemnego stosunku. W przypadku dużych dysproporcji może dochodzić do wzajemnych, na ogół niekorzystnych zależności między nimi.

Samasz loteria - baner

Antagonizm, częściej spotykany w praktyce, wyraża się w unieruchamianiu i utrudnianiu pobierania jednego składnika przez inny, podczas gdy synergizm określa się jako zwiększenie możliwości pobrania określonego składnika przez drugi i w efekcie jego większą  zawartość w roślinie.

Przykłady antagonizmu i synergizmu w glebie

Zjawiska te mogą wywierać duży wpływ na przyswajalność składników, a w konsekwencji ich zawartość w roślinie, co przekłada się na na plony i jakość roślin uprawnych.

Wyróżnia się antagonizm dwu- lub jednostronny, a przy tym silny lub słaby. Poniżej typowe przykłady tych zależności

Zjawiska te są dość skomplikowane i nie w pełni wyjaśnione, gdyż w glebie zachodzi cały szereg wzajemnie powiązanych ze sobą procesów fizyko-chemicznych. Decyduje też o tym przebieg pogody, odczyn gleby, zawartość substancji organicznej oraz udział kompleksu sorpcyjnego.

Wpływ przebiegu pogody na przyswajalność składników

Przy temperaturach poniżej 12°C utrudnione jest pobieranie z gleby fosforu i magnezu. Wskazana może być wówczas dolistna aplikacja tych składników. Poza tym składniki mineralne pobierane są gorzej z gleb przesuszonych, zwłaszcza P i K.

Stąd nawozy powinny być wnoszone głębiej (w 10-20 cm warstwę gleby – pod zboża 8-15 cm), w zasięgu systemu korzeniowego, gdzie jest też  większa wilgotność, ułatwiająca pobieranie składników.

Skrajna wilgotność gleby i związane z tym zróżnicowane stosunki powietrzno-wodne wpływają w istotnym stopniu na przyswajalność składników i ich zawartość w roślinie.

Syngenta - baner corner

Odczyn gleby decyduje o przyswajalności składników

Z  gleb kwaśnych na ogół dobrze pobierane są mikroelementy (wyjątkiem jest Mo) i saletrzana forma azotu. Niemniej przy pH poniżej 5, również niektóre mikroelementy (B, Cu, Zn), są mniej dostępne dla roślin.

Stąd rośliny uprawiane na glebach kwaśnych (już od pH poniżej 6), zwłaszcza z rodziny kapustowatych i bobowatych oraz burak i kukurydza, mogą reagować zniżką plonu na niedobór Mo, gdyż  tworzą się wówczas nieprzyswajalne dla roślin kompleksy żelazowo-molibdenianowe.

Niekorzystnym następstwem zakwaszenia gleby może być też wzrost rozpuszczalności i przyswajalności  mikroelementów metalicznych: Mn, Fe, Zn i Cu, a głównie groźnych dla ludzi i zwierząt: Cd i Pb. Przy spadku pH gleby poniżej 6, gorzej pobierany jest też azot amonowy oraz inne makroelementy.

Z kolei wraz ze wzrostem pH i związanej z tym coraz większej zawartości Ca w roztworze glebowym i kompleksie sorpcyjnym, utrudnione jest pobieranie z gleby przyswajalnych form: P, Mg, Mn, Fe, B i Zn.

Z punktu widzenia dostępności składników pokarmowych z gleby, optymalnym odczynem jest  pHKCl w zakresie 5,6-6,8, a więc gleba lekko–kwaśna lub obojętna. Ten zakres można też uznać za optymalny dla większości roślin uprawnych.

Optymalne pH

Niemniej rozpatrując szczegółowo poszczególne składniki, optymalne pHKCl dla ich dobrej przyswajalności, mieści się w następujących przedziałach dla:

  • azotu od 5,5 do 8, przy czym mniejsze wartości dla formy saletrzanej N, zaś większe dla amonowej i amidowej;
  • fosforu od 5,6 do 6,8;
  • potasu powyżej 5,5;
  • magnezu i wapnia powyżej 6,5;
  • siarki powyżej 6;
  • boru od 5 do 7;
  • miedzi i cynku od 5 do 6,5, a nawet (niewielki spadek przyswajalności) do 7
  • manganu poniżej 6,5;
  • żelaza poniżej 6;
  • molibdenu powyżej 6,5.

>>> Czytaj Czas na pobieranie prób glebowych

Agromix baner gif

Baner Bayer Conviso one
Baner Danko Alegoria
Baner webinarium konopie
Baner agroshow

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.

×PGE dystrybucja