ANR – „przodownikiem pracy”

Podsumowań ciąg dalszy – tym razem nadszedł czas na Agencję Nieruchomości Rolnych. A ma się ona czym chwalić – nie dość, że założony na 2014 rok plan zrealizowała, to jeszcze wypracowała nadwyżkę.

Agencja Nieruchomości Rolnych w 2014 roku zrealizowała postawione przed nią zadania: sprywatyzowała 128 tys. ha, w tym sprzedała około 121 tys. ha oraz wpłaciła do państwowej kasy ponad 2,34 mld zł. Dodatkowo, wypracowała nadwyżkę, którą wpłaci do budżetu państwa po szczegółowym rozliczeniu 2014 roku.

Na początek trochę liczb
W ubiegłym roku agencja sprzedała 120 575 ha., przede wszystkim na terenie województw: zachodniopomorskiego, warmińsko-mazurskiego oraz dolnośląskiego. W 2014 r. Agencja zorganizowała ponad 56 tys. przetargów na sprzedaż gruntów oraz 7 tys. na dzierżawę.
Obecnie w dzierżawie jest 1,09 mln ha gruntów, głównie na terenie województw: zachodniopomorskiego, wielkopolskiego i dolnośląskiego. Od 1996 roku można tu było zauważyć sporą tendencję spadkową, dopiero 2013 był pierwszym od wielu lat, w którym nastąpił wzrost nowo zawartych umów dzierżawy. W 2014 r. odnotowano kolejny wzrost powierzchni wydzierżawionych gruntów, wyniosła ona 55,6 tys. ha.

Plan finansowy wykonany
Od 2005 r. Agencja Nieruchomości Rolnych, zgodnie z art. 20 ust. 5c ustawy
o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa, odprowadza do budżetu państwa kwoty odpowiadające nadwyżce między środkami uzyskanymi
z działalności, a środkami wydatkowanymi na realizację jej ustawowych zadań. W okresie od 2005 r. do końca 2014 r. Agencja Nieruchomości Rolnych wpłaciła do budżetu państwa kwotę prawie 12.930,8 mln zł. 
Natomiast wpłaty ANR do budżetu państwa w 2014 r. wyniosły 1.982,4 mln zł. Nie jest to ostateczna kwota, gdyż Agencja wypracowała nadwyżkę, którą wpłaci do budżetu państwa w czerwcu br. po szczegółowym rozliczeniu minionego roku.

Renata Struzik, źródło: ANR

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności