ANR: podsumowanie starego i plany na nowy rok

Agencja podsumowała 2015 rok. Plan finansowy został zrealizowany, do państwowej kasy wpłynęło ponad 1,85 mld zł. W nowym roku dzierżawa ma być główną formą zagospodarowania państwowych gruntów.

W 2015 r. Agencja sprzedała 76 689 ha gruntów rolnych. Najwięcej na terenie województw: zachodniopomorskiego – ok. 11,5 tys. ha, dolnośląskiego – 10,2 tys. ha oraz wielkopolskiego i warmińsko-mazurskiego – po 9,5 tys. ha. 
 
Z kolei w dzierżawie jest obecnie 1,026 mln ha gruntów, głównie w województwach: zachodniopomorskiego, dolnośląskiego i wielkopolskiego. Od rekordowego pod tym względem roku 1996, dzierżawa systematycznie spadała. Aż do 2013 r., kiedy to nastąpił wzrost nowo zawartych umów dzierżawy. Tendencja wzrostowa utrzymała się także w kolejnym, 2014 r. W ubiegłym roku sytuacja ta jednak powróciła do wcześniejszej tendencji – liczba umów dzierżawy gruntów agencji zmniejszyła się znacznie. W tym roku dzierżawa gruntów rolnych z ANR może znacznie wzrosnąć – od 20 listopada 2015 r. Agencja nie organizuje i nie sprzedaje ziemi na przetargach. W tym roku to dzierżawa ma być podstawową formą zagospodarowania państwowych gruntów rolnych.
 
Osoby zamierzające powiększyć lub utworzyć gospodarstwo rodzinne będą mogły wydzierżawić ziemię na przetargach ograniczonych licytacyjnych lub ofertowych. Okres trwania nowozawieranych umów dzierżawy, co do zasady, będzie wynosić 10 lat.
 
Obecnie w Zasobie Własności Rolnej Skarbu Państwa pozostaje nieco ponad 1,4 mln ha, z czego ponad 1,02 mln ha jest w dzierżawie, a 248,2 tys. ha czeka na rozdysponowanie.
 
Łącznie w ubiegłym roku ANR przekazała 1.852,1 mln zł do kasy państwa: 1.107,4 mln zł do budżetu i 744,7 mln zł na Fundusz Rekompensacyjny. Tym samym plan finansowy przewidziany na 2015 rok został zrealizowany.
 
Renata Struzik, źródło: ANR
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności