Angielski znamy lepiej niż Japończycy czy Niemcy

Polacy awansowali na 8. miejsce w światowym rankingu. Znamy angielski lepiej niż Japończycy czy Niemcy. Mieszkańcy Skandynawii wciąż są na prowadzeniu. Azjaci ze swoją znajomością angielskiego wyprzedzają Amerykę Łacińską i Bliski Wschód.

EF Education First opublikował właśnie wyniki tegorocznej edycji badania EF English Proficiency Index (EF EPI) – największego na świecie rankingu znajomości języka angielskiego. Oprócz zestawienia 60 państw i regionów uszeregowanych na podstawie znajomości języka angielskiego wśród ich mieszkańców, EF EPI po raz pierwszy zawiera także analizę trendów osiągania biegłości językowej, zaobserwowanych na przestrzeni 6 lat, podczas których poczyniono znaczne inwestycje w naukę angielskiego. 
Tegoroczny ranking państw powstał w oparciu o wyniki testu językowego, do którego przystąpiło w 2012 roku 750 tysięcy dorosłych osób z 60 państw. Analiza postępów w znajomości języka angielskiego na przestrzeni 6 lat (2007 do 2012) obejmuje dane pozyskane z testów wypełnionych przez prawie 5 milionów osób.
Kluczowe wnioski:
  • Niektóre azjatyckie państwa, zwłaszcza Indonezja i Wietnam, dokonały znacznego postępu w poziomie znajomości angielskiego na przestrzeni sześciu lat. Sytuacja poprawiła się również w Chinach, choć w mniejszym stopniu. W przypadku Japonii i Korei Południowej, pomimo ogromnej liczby prywatnych inwestycji, odnotowano nieznaczny spadek znajomości angielskiego.
  • Poziom angielskiego poprawia się bez wyjątku we wszystkich krajach BRIC (Brazylia, Rosja, Indie, Chiny). W tym roku Indie i Rosja wyprzedziły Chiny, zaś Brazylia szybko zmniejsza ich przewagę.
  • Podczas gdy reszta Europy zna już angielski na poziomie biegłym lub konsekwentnie przybliża się do tego celu, na przeciwległym biegunie znajduje się Francja. Siedem krajów z najlepszą znajomością angielskiego to małe europejskie narody, zmuszone przez swój rozmiar do przyjęcia międzynarodowej perspektywy.
  • Bliski Wschód i Północna Afryka to regiony z najsłabszą znajomością angielskiego. Państwa bogate w ropę naftową dopiero teraz zaczynają inwestować w języki obce. Wyjątkiem na tle niskich wyników są Zjednoczone Emiraty Arabskie, gdzie znajomość angielskiego znacznie się poprawiła.
  • Turcja zrobiła największe postępy w znajomości angielskiego na przestrzeni sześciu lat. To pozytywny trend, postępujący wraz z rozwojem państwa w wielu czynnikach ekonomicznych.
  • Polska i Węgry zrobiły ogromne postępy w nauce języka angielskiego. Nowo nabyte umiejętności językowe to ważny krok w kierunku budowania silnej gospodarki, do której aspirują te kraje.
  • Niski poziom znajomości angielskiego to jedna z największych słabości krajów Ameryki Łacińskiej. Brazylia, Kolumbia, Peru i Chile zrobiły postępy, lecz wciąż brakuje u nich solidnej bazy profesjonalnych użytkowników angielskiego, tak bardzo potrzebnych jako międzynarodowi pracownicy. Niektóre kraje w regionie, włączając w to Meksyk i Gwatemalę, odnotowały spadek w znajomości angielskiego.
 
EF English Proficiency Index – Edycja Trzecia (Pozycja Kraj)
1. Szwecja
2. Norwegia
3. Holandia
4. Estonia
5. Dania
6. Austria
7. Finlandia
8. Polska
9. Węgry
10. Słowenia
11. Malezja
12. Singapur
13. Belgia
14. Niemcy
15. Łotwa
16. Szwajcaria
17. Portugalia
18. Słowacja
19. Argentyna
20. Republika Czeska
26. Japonia
27. Ukraina
31. Rosja
41. Turcja
55. Tajlandia
56. Panama
57. Kazahstan
58. Algeria
59. Arabia Saudyjska
60. Irak
(mat na podst. EF EPI)