W ubiegły piątek Andrzej Lepper oficjalnie przejął kierowanie resortem rolnictwa.
Na razie nie wiadomo, czy w resorcie rolnictwa będą jakieś zmiany personalne. Andrzej Lepper jest tajemniczy i wspomina tylko, że zostaną podjęte działania merytoryczne. Pytany przez dziennikarzy o opóźnienia w realizacji płatności bezpośrednich, powiedział, że działania w tym kierunku podjął już odchodzący minister Krzysztof Jurgiel, zapowiedział jednocześnie, że pracę ARiMR należy usprawnić. Prawdopodobnie Andrzej Lepper zablokuje proces planowego powołania jednej Agencji łączącej ARiMR z ARR. Powiedział, że jest przeciwny takiemu połączeniu.
Znany z dość surowych poglądów na temat Unii Europejskiej nowy minister rolnictwa zapewnił również, że zrobi wszystko by Polska otrzymała dodatkową kwotę mleczną od Komisji Europejskiej. W pierwszym dniu pełnienia funkcji szefa resortu rolnictwa Andrzej Lepper podjął również działania w kierunku zniesienia embarga na polskie produkty mięsne do Rosji. Przeprowadził rozmowy w ambasadzie rosyjskiej. Nie zdradził jednak jaki jest wynik tych rozmów. Jak zapowiedział, będzie kładł większy nacisk na współprace gospodarczą z rynkami wschodnimi, dążąc jednocześnie do zmian niektórych zapisów traktatu akcesyjnego z UE dotyczących rolnictwa.
Wejście do Rządu lidera Samoobrony jest przypieczętowaniem umowy koalicyjnej z PiS-em i LPR-em. Oprócz Andrzeja Leppera teki ministrów otrzymali również Roman Giertych -, wicepremier i minister edukacji, Anna Kalata (Samoobrona) – resort pracy, Rafał Wiechecki (LPR) Ministerstwo Gospodarki Morskiej oraz Antoni Jaszczak (Samoobrona).
W całym kraju trwa debata nad przyszłością nowej koalicji. Kontrowersje budzą nominacje Romana Giertycha i Andrzeja Leppera. Suchej nitki na Andrzeju Lepperze nie pozostawiła również zachodnia prasa.
Zarówno nowo nominowani ministrowie jak i sam premier Marcinkiewicz wzywają do większego zaufania do rządu a także powściągliwości w przed wczesnych komentarzach.
Życiorys
Andrzej Lepper: Urodzony 13 czerwca 1954 r. w Stowięcinie (obecnie woj. pomorskie).
Stan cywilny: żonaty. Żona: Irena (rolnik). Syn: Tomasz – Absolwent Akademii Rolniczej w Szczecinie. Córki: Małgorzata – studentka Uniwersytetu Warszawskiego, Wydział Prawa i Administracji, Renata – uczennica liceum ogólnokształcącego.
Wykształcenie: średnie (Technikum Rolnicze w Sypniewie).
Przebieg pracy zawodowej i społecznej:
• 1974-1976 – zasadnicza służba wojskowa
• 1976-1980 – różne stanowiska w państwowym i spółdzielczym sektorze rolnictwa
• od 1980 – własne gospodarstwo rolne
• 1991 – założyciel i Przewodniczący Związku Zawodowego Rolnictwa Samoobrona
• 1992 – założyciel i Przewodniczący Partii Samoobrona RP
• 2001 – radny Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego
• od 2001 – poseł na Sejm IV kadencji
• 2001 – Wicemarszałek Sejmu IV kadencji
• 2004 – Poseł do Parlamentu Europejskiego – wcześniej obserwator i przedstawiciel polskiego parlamentu
• 2004 – został uhonorowany tytułem doktora honoris causa Międzynarodowej Akademii Kadr w Kijowie – za osiągnięcia w zbliżaniu we wzajemnych kontaktach między narodami: polskim i ukraińskim
• 2005 – członek Komisji Praworządności i Praw Człowieka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy
Brał udział w wielu olimpiadach wiedzy rolniczej, ekonomicznej, społeczno-politycznej. Członek Krajowej Rady Izb Rolniczych.
MS