fbpx
Strona głównaPozostałeAndrzej Lepper ministrem rolnictwa

Andrzej Lepper ministrem rolnictwa

W ubiegły piątek Andrzej Lepper oficjalnie przejął kierowanie resortem rolnictwa.

Na razie nie wiadomo, czy w resorcie rolnictwa będą jakieś zmiany personalne. Andrzej Lepper jest tajemniczy i wspomina tylko, że zostaną podjęte działania merytoryczne. Pytany przez dziennikarzy o opóźnienia w realizacji płatności bezpośrednich, powiedział, że działania w tym kierunku podjął już odchodzący minister Krzysztof Jurgiel, zapowiedział jednocześnie, że pracę ARiMR należy usprawnić. Prawdopodobnie Andrzej Lepper zablokuje proces planowego powołania jednej Agencji łączącej ARiMR z ARR. Powiedział, że jest przeciwny takiemu połączeniu.

Znany z dość surowych poglądów na temat Unii Europejskiej nowy minister rolnictwa zapewnił również, że zrobi wszystko by Polska otrzymała dodatkową kwotę mleczną od Komisji Europejskiej. W pierwszym dniu pełnienia funkcji szefa resortu rolnictwa Andrzej Lepper podjął również działania w kierunku zniesienia embarga na polskie produkty mięsne do Rosji. Przeprowadził rozmowy w ambasadzie rosyjskiej. Nie zdradził jednak jaki jest wynik tych rozmów. Jak zapowiedział, będzie kładł większy nacisk na współprace gospodarczą z rynkami wschodnimi, dążąc jednocześnie do zmian niektórych zapisów traktatu akcesyjnego z UE dotyczących rolnictwa.

Wejście do Rządu lidera Samoobrony jest przypieczętowaniem umowy koalicyjnej z PiS-em i LPR-em. Oprócz Andrzeja Leppera teki ministrów otrzymali również Roman Giertych -, wicepremier i minister edukacji, Anna Kalata (Samoobrona) – resort pracy, Rafał Wiechecki (LPR) Ministerstwo Gospodarki Morskiej oraz Antoni Jaszczak (Samoobrona).

W całym kraju trwa debata nad przyszłością nowej koalicji. Kontrowersje budzą nominacje Romana Giertycha i Andrzeja Leppera. Suchej nitki na Andrzeju Lepperze nie pozostawiła również zachodnia prasa.

Zarówno nowo nominowani ministrowie jak i sam premier Marcinkiewicz wzywają do większego zaufania do rządu a także powściągliwości w przed wczesnych komentarzach.

Życiorys
Andrzej Lepper: Urodzony 13 czerwca 1954 r. w Stowięcinie (obecnie woj. pomorskie).
Stan cywilny: żonaty. Żona: Irena (rolnik). Syn: Tomasz – Absolwent Akademii Rolniczej w Szczecinie. Córki: Małgorzata – studentka Uniwersytetu Warszawskiego, Wydział Prawa i Administracji, Renata – uczennica liceum ogólnokształcącego.
Wykształcenie: średnie (Technikum Rolnicze w Sypniewie).
Przebieg pracy zawodowej i społecznej:
• 1974-1976 – zasadnicza służba wojskowa
• 1976-1980 – różne stanowiska w państwowym i spółdzielczym sektorze rolnictwa
• od 1980 – własne gospodarstwo rolne
• 1991 – założyciel i Przewodniczący Związku Zawodowego Rolnictwa Samoobrona
• 1992 – założyciel i Przewodniczący Partii Samoobrona RP
• 2001 – radny Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego
• od 2001 – poseł na Sejm IV kadencji
• 2001 – Wicemarszałek Sejmu IV kadencji
• 2004 – Poseł do Parlamentu Europejskiego – wcześniej obserwator i przedstawiciel polskiego parlamentu
• 2004 – został uhonorowany tytułem doktora honoris causa Międzynarodowej Akademii Kadr w Kijowie – za osiągnięcia w zbliżaniu we wzajemnych kontaktach między narodami: polskim i ukraińskim
• 2005 – członek Komisji Praworządności i Praw Człowieka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy

Brał udział w wielu olimpiadach wiedzy rolniczej, ekonomicznej, społeczno-politycznej. Członek Krajowej Rady Izb Rolniczych.


MS

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.