fbpx
Strona głównaPozostałeAmeryka Łacińska stawia na biotechnologię w rolnictwie

Ameryka Łacińska stawia na biotechnologię w rolnictwie

Ponad 600 uczestników z 21 państw wzięło udział w VI Kongresie Ameryki Łacińskiej i Karaibów nt Rolniczej Biotechnologii, REDBIO 2007 w Chile.

Doświadczenia z pierwszej dekady komercyjnej uprawy roślin uprawnych otrzymanych z wykorzystaniem nowoczesnej biotechnologii (na powierzchni ponad 100 mln ha w 21 państwach), wykazały, że plony uzyskane z wykorzystaniem tych technologii nie niosą ze sobą zagrożeń innych niż plony uzyskane za pomocą konwencjonalnych metod hodowli roślin. Ponadto, nie wystąpiły żadne przewidywane potencjalne zagrożenia dla zdrowia ludzi i środowiska. Co więcej, dowiedziono, że technologia ta dostarcza korzyści ekonomicznych i środowiskowych. Miliony rolników w innych częściach świata, głównie drobnych rolników z krajów rozwijających się, czerpią korzyści z zastosowania biotechnologii w rolnictwie.

Uczestnicy kongresu zaakcentowali znaczenie racjonalnych ram prawnych, które pozwalają na ocenę oraz bezpieczne i efektywne wykorzystanie rolniczej biotechnologii (w tym inżynierii genetycznej), która zapewnia bezpieczeństwo żywności i zrównoważony rozwój środowiska. Jednocześnie, zasady, na których oparte jest obecnie obowiązujące prawo, zostały ustanowione w czasie, kiedy komercyjne uprawy roślin transgenicznych dopiero się zaczynały, i nie uwzględniają informacji zebranych podczas ponad 10 letniego szerokiego ich zastosowania. Brak zaktualizowanych przepisów prawa przyczynia się do opóźnienia rozwoju i zastosowania nowoczesnej biotechnologii w Ameryce Łacińskiej i Karaibach. To z kolei pogłębia technologiczną przepaść, która istnieje pomiędzy tym regionem i innymi bardziej uprzemysłowionymi państwami.

Uczestnicy kongresu zażądali, aby ramy prawne dotyczące biobezpieczeństwa uwzględniały fakt, iż w ciągu ostatniej dekady uprawy transgeniczne nie przyniosły żadnych negatywnych skutków dla ludzi, zwierząt i środowiska naturalnego. Szczególnie ważnym jest, aby zasady obowiązujące w tym w regionie uwzględniały zarówno korzyści, jak i potencjalne zagrożenia, jakie niesie ze sobą zastosowanie tej technologii i rozpatrywały je w stosunku do obecnie stosowanych metod produkcji roślinnej. Co więcej, ustanowione ramy prawne powinny wspierać oraz ułatwiać wprowadzanie innowacji i nowych technologicznych rozwiązań w rolnictwie.

opr. M.S
Wrp.pl
źródło: Magdalena Wantuch, Niezależna Agencja Prasowa

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.