fbpx

Ambitne plany ministerstwa na podniesienie dochodów rolników

Kosztem 400 mln zł ministerstwo rolnictwa chce przywrócenia uzupełniającej płatności podstawowej dla rolników. Miałoby to się odbyć dzięki zmianie ustawy o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego.

Jak informuje na swojej stronie Polska Agencja Prasowa opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji projekt zakłada rozszerzenie w 2022 r. katalogu dostępnych instrumentów wsparcia w ramach systemu wsparcia bezpośredniego o uzupełniającą płatność podstawową (UPP), przyznawaną w ramach przejściowego wsparcia krajowego.

Baner Syngenta

Ministerstwo rolnictwa wskazuje, że przywrócenie UPP, ze względu na jej szeroki zakres, ponad 9 mln ha i ok. 1,17 mln rolników według danych z 2013 r., przyczyni się do wzrostu średniego poziomu wsparcia dla zdecydowanej większości rolników.

Całość wspomnianego wsparcia ma wynieść  400 mln zł, z czego 50 proc. ma zostać wypłacone do końca 2022 r., a pozostała część w I połowie 2023 r. Jako źródło finansowania wskazano rezerwę celową budżetu państwa.

W Ocenie Skutków Regulacji wskazano, że problemem, jaki nowelizacja ma rozwiązać są znaczne różnice między przeciętnym dochodem z pracy w gospodarstwie rolnym, a przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce narodowej, a także różnicy między średnim wsparciem bezpośrednim w Polsce i w UE.

Zgodnie z uzasadnieniem, UPP obejmie najważniejsze rośliny uprawne – zboża, oleiste, wysokobiałkowe, a także grunty ugorowane. Szczegółowe warunki przyznawania płatności, w tym rodzaje roślin mają zostać określone w rozporządzeniu.

McHale - baner
Danko baner marzec 2024
Webinarium konopie - baner
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.