fbpx

Algi alternatywnymi biostymulatorami

Coraz częściej rolnicy decydują się na stosowanie biostymulatorów z zawartością alg w składzie. Wpływa to korzystnie na jakość i wysokość plonów, zarówno w warzywnictwie, sadownictwie, jak i uprawach rolniczych.

Z wieloletnich doświadczeń i praktyki rolniczej wynika, iż preparaty oparte o ekstrakty z alg (Laminaria Digitata ) mogą stać się innowacyjnymi biostymulatorami ekspresji potencjału plonotwórczego roślin uprawnych. Użycie nawozów zawierających dodatki w postaci kompleksów z alg morskich korzystnie wpływa na jakość i wysokość plonów. Ich stosowanie wpisuje się w główne założenia akcji edukacyjnej Aktywne odżywianie roślin i gleby. Składniki pokarmowe to dziś za mało – nawozić efektywnie i bezpiecznie dla środowiska naturalnego.

Baner Syngenta

Dlaczego algi? Stanowią one niezwykle bogate źródło substancji fizjologicznie aktywnych –  naturalnych molekuł o wysokiej aktywności biologicznej. Zawierają między innymi oligosacharydy, witaminy, aminokwasy i fitohormony oraz pierwiastki takie jak cynk, fluor, potas, fosfor, żelazo, miedź, mangan, wapń, jod. Cechują się wyjątkowo szybkim wzrostem. U niektórych gatunków zaobserwowano dzienny przyrost na długość przekraczający 10 cm. Rośliny te posiadają kilka razy większy potencjał plonotwórczy niż uprawy polowe. Dla przykładu, ich plon suchej masy wynosi 250 t/ha/rok, trzciny cukrowej już tylko 30 t/ha/rok, kukurydzy 22 t/ha/rok. To znacząco mniej. Dlaczego tak się dzieje…?

Algi żyją w ekstremalnych warunkach. Rosnąc w strefie pływów, są nieustannie narażone na dynamiczne zmiany środowiska, gdyż dzienne różnice w poziomie morza w strefach pływów sięgają nawet kilkunastu metrów, a dobowe różnice temperatur mogą przekraczać kilkadziesiąt stopni. W trakcie odpływów przebywają poza środowiskiem wodnym i są narażone na silną ekspozycję słoneczną (promieniowanie), wysuszające działanie wiatru, duże amplitudy temperatury powietrza. Pod wodą cierpią na niedostatek tlenu, silne działanie fal i prądów morskich, jak również na zmienne temperatury. Posiadają zdolność intensywnego rozwoju w skrajnie ciężkich warunkach, a przy tym wykazują wyjątkową zdolność regeneracji uszkodzeń.

Zawdzięczają to przede wszystkim bogatemu arsenałowi różnego rodzaju związków biologicznie aktywnych, których właściwości, szczególnie na przestrzeni ostatnich lat zostały dobrze poznane.
Nowoczesne, wyjątkowo efektywne systemy odżywiania roślin opierają się dzisiaj na ekstraktach z alg, które w pełni pozwalają wykorzystać potencjał plonotwórczy roślin. Znacząco zwiększają one efektywność fotosyntezy, a także aktywność wielu innych procesów fizjologicznych zachodzących w roślinie.

Aktywność fotosyntezy ulega zwiększeniu nie tylko poprzez prostą poprawę odżywiania roślin polegającą na dostarczeniu samych składników pokarmowych, ale także na poziomie biochemicznym oraz przez zwiększenie zawartości chlorofilu w liściach i wydłużenie jego żywotności. Ekstrakty z alg dodatkowo usprawniają pobieranie, przetwarzanie i wykorzystanie składników pokarmowych, między innymi przez większą stymulację aktywności enzymów biorących udział w procesach odżywiania roślin. Ponadto, indukują odporność roślin na stresy. Działają kompleksowo: odżywiając i stymulując fizjologię rośliny, korzystnie wpływają na rozwój biomasy oraz jakość uzyskiwanych plonów. A przecież liczy się nie tylko ilość, ale także (a może coraz bardziej) jakość płodów rolnych.

Zastosowanie preparatów dolistnych zawierających w swym składzie ekstrakty z alg powoduje znaczący przyrost zarówno części nadziemnej rośliny, jak i systemu korzeniowego, głównie korzeni bocznych i włośnikowych, a więc tych bezpośrednio odpowiedzialnych za zaopatrzenie roślin w wodę i składniki pokarmowe. Efekt ten został potwierdzony w badaniach polowych i w praktyce rolniczej, pokazując kilkunastoprocentowy (a często nawet większy) przyrost zawartości suchej masy w roślinach.

Z kolei oligosacharydy zawarte w algach stymulują w roślinach syntezę poliamin, które gwarantują efektywne kwitnienie, skuteczne zapłodnienie, wiązanie zawiązków, a także zwiększenie szybkości podziałów komórkowych, co prowadzi do zwiększenia liczby komórek, na przykład w zawiązkach owoców, a tym samym gwarantuje wyższy plon.

Preparaty nowej generacji wzbogacone o komponenty zawierające ekstrakty z alg wykazują zdecydowanie wyższą skuteczność w porównaniu z tradycyjnymi nawozami i są całkowicie bezpieczne dla środowiska. Rekomendowane są do stosowania w rolnictwie, sadownictwie i warzywnictwie. Lepiej wpisują się także w ideę rolnictwa zrównoważonego. Warto rozważyć wybór technologii nawożenia opartej o preparaty zawierające ekstrakty z alg morskich i włączyć ją do standardowych zabiegów agrotechnicznych.

Anna Rogowska
 

McHale - baner
Danko baner marzec 2024
Webinarium konopie - baner
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.