fbpx

Aktualne zagrożenia w uprawach rolniczych

Tegoroczna pogoda wiosenna nie rozpieszcza rolników i zaskakuje. Wcześniej długotrwała susza, a obecnie w niektórych regionach Polski opady deszczu powodują lokalnie masowe występowanie chorób, a na południu Polski występuje duże zagrożenie szybkiego wzrostu szkodników owadzich. Z tego powodu, specjaliści z firmy Procam zalecają, by w tym roku podchodzić do ochrony bardzo indywidualnie zarzucając działanie schematyczne.

Jaki jest stan poszczególnych upraw?

1.Rzepak ozimy

Rzepaki w całym kraju, w zależności od terminu siewu oraz pogody (braki opadów) przechodzą pełnię kwitnienia, a niekiedy nawet opadanie płatków – to czas zabiegów na zgniliznę twardzikową.

– Wybór terminu zabiegu zależy od ilości wilgoci w glebie i łanie. Wykonane w ostatnich dniach testy płatkowe wykazały bardzo duże ilości zarodników Sclerotinia sclerotiorum (twardnica pasożytnicza) na płatkach rzepaku i jest to początek dużych infekcji – szczególnie na południu Polski. Nie mieliśmy jeszcze szczytu występowania i szkodliwości chowacza podobnika, zalecamy ciągłą gotowość na jego zwalczanie. Od południowego wschodu i zachodu pojawiają się pierwsze naloty pryszczarka kapustnika. W miejscach występowania ponadnormatywnych opadów (duża wilgoć w łanie) mogą się znaleźć pierwsze infekcje szarej pleśni – informują specjaliści z Procam.

2. Zboża

– W zbożach, tam gdzie pojawiły się opady, przy dużej ilości starej grzybni, patogenicznych i zwartych łanach pojawiają się duże infekcje mączniaka prawdziwego zbóż i traw, septoriozy paskowanej liści pszenicy i rdzy, szczególnie rdzy brunatnej. Na pszenżytach są już pierwsze owocniki rdzy żółtej, dlatego spodziewajmy się infekcji tego patogena na podatnych odmianach pszenicy. Nowością w tych okolicznościach przyrody jest występowanie na dużej ilości odmian pszenicy dość licznie brunatnej plamistości liści pszenicy czyli DTR – informuje Procam.

W zbożach pojawiły się skrzypionki, lokalnie mszyce zbożowe i bardzo groźne wciorniastki.

– Do tego powinniśmy zaliczyć różnego rodzaju pluskwiaki jak lednica, plusknia jagodziak czy żółwinek zbożowy. Przypominamy także o sygnalizacji i szkodliwości pryszczarka zbożowego, którego pierwsze złoża jaj identyfikował na Żuławach doradca PROCAM – podaje firma.

3. Burak cukrowy i kukurydza

Burak cukrowy na południowym wschodzie Polski atakowany jest przez szarka komośnika. Zaobserwowano też pierwsze złoża jaj śmietki ćwiklanki. W pozostałych rejonach burakom zagrażają pchełki, drobnica burakowa, komarnice czy inne szkodniki glebowe (rolnice, pędraki).

– Kukurydza w tym roku, mimo kłopotów wilgotnościowych podczas wschodów, w miarę wystartowała, a śmietka kiełkówka wystąpiła tylko lokalnie i nie było z tym dużych problemów. Teraz radzimy przygotować się na zwalczanie muchówki ploniarki zbożówki, której larwy bardzo dobrze przezimowały. Pierwsze żery są już identyfikowane na południowym wschodzie – zauważa Procam.

Źródło: PROCAM

McHale - baner - kwiecień 2024
Syngenta baner Treso
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.