fbpx
Strona głównaWiadomościAktualne podwyżki cen gazu nie są uzasadnione

Aktualne podwyżki cen gazu nie są uzasadnione

Poniedziałek na rynku notowań gazu ziemnego rozpoczął się podwyżką o 79 proc. do absurdalnych 3888 USD za tysiąc metrów sześciennych, aby następnie równie gwałtownie spaść do 2900 USD.

Eksperci rynkowi nie widzą absolutnie żadnych powodów do tak wysokich cen gazu i mówią, że gazu na rynku jest dość. Jedynym wytłumaczeniem może być to, że ktoś manipuluje rynkiem – podaje Rzeczpospolita.

Na otwarciu rynku w poniedziałek koszt kwietniowych kontraktów terminowych w największym europejskim hubie, czyli niderlandzkim TTF, wyniósł 2 366,8 USD za tys. m3 i gwałtownie rósł już od pierwszych minut notowań. Cena wzrosła o ok. 1,5 tys. USD w ciągu w ciągu półtorej godziny. Maksymalna cena sięgnęła 3888,4 USD, czyli o 79 proc. więcej niż piątkowa cena rozliczeniowa 2 170,2 USD.

Następnie ceny szybko spadły o około 1 tys. USD w ciągu godziny do 2,9 tys. USD a kontrakty terminowe notowane były w przedziale 2865-2915 USD, co jest wciąż o ponad 30 proc. wyżej niż cena z piątku.

Taka sytuacja jest tym bardziej dziwna, gdyż wg. informacji Gazpromu tranzyt gazu przez Ukrainę jest na maksymalnym poziomie 109,6 mln m3 na godzinę.

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.