Akademia Żywienia Roślin: Do czego prowadzi nadmiar manganu w roślinach i jak go rozpoznać?

Nadmiar manganu jest najczęściej spotykany na glebach kwaśnych, jak również glebach o dużym nasyceniu wodą, w których występują złe warunki tlenowe. Wysokie stężenia manganu w glebie wpływają na nadmierną kumulację tego pierwiastka w roślinach, co niejednokrotnie prowadzi do zakłócenia metabolizmu.

reklama
Baner Kuhn Maxima
reklama
baner Interhandler

Odporność roślin na zawartość manganu i tym samym górna granica zawartości tego pierwiastka w roślinach, przy której pojawiają się objawy jego nadmiaru uzależniona jest od gatunku rośliny. Do roślin tolerancyjnych, które tolerują stężenia tego pierwiastka powyżej 1500 mg/kg s.m. należą bawełna, sałata, banany czy słonecznik. Rośliną szczególnie tolerancyjną w stosunku do wysokich zawartości manganu w glebie jest również ryż. W grupie roślin umiarkowanie wrażliwych tolerujących zawartość manganu na poziomie 500 – 1500 mg/kg s.m. należą owies, niektóre odmiany pszenicy, koniczyna biała i czerwona, jak również łubin biały. Z kolei do roślin wrażliwych (300 – 500 mg/kg s.m.) można zaliczyć jęczmień, lucernę, niektóre odmiany soi, a także niektóre odmiany pszenicy. W przypadku roślin szczególnie wrażliwych objawy nadmiaru manganu mogą występować przy zawartości mniejszej niż 200 mg/kg s.m.

Zbyt wysokie zawartości manganu w roślinach wpływają na ograniczenie ich rozwoju, co w konsekwencji może przyczyniać się do redukcji plonów. Nadmiar manganu prowadzi do wystąpienia w roślinach niedoboru żelaza, magnezu czy też wapnia. Z kolei objawy niedoboru tych pierwiastków wzmagają wystąpienie na roślinach objawów nadmiaru manganu. Ograniczenie pobierania magnezu przez rośliny, w warunkach nadmiaru manganu, wpływa między innymi na blokowanie enzymów, które zależą od obecności magnezu, co prowadzi do wystąpienia wielu skutków ubocznych, które między innymi związane są z pobieraniem potasu. Dodatkowo ograniczenie dopływu wapnia do merystemów wierzchołkowych wpływa na hamowanie wzrostu nowych organów.

reklama
Baner UPL
reklama
Baner Samasz
reklama
Baner Corner

Nadmierne ilości manganu w roślinach prowadzą do pojawienia się na starszych liściach, jak również ogonkach liściowych czy łodygach, czarno-brązowych punktów otoczonych chlorotyczną obwódką, które związane są z wytrącaniem się tego pierwiastka w formie tlenku manganu (MnO2). Wizualnym objawem zaawansowanego nadmiaru manganu jest chloroza blaszki liściowej, wynikająca z niedoboru żelaza. Przy wysokich zawartościach tego pierwiastka dochodzi również do obumierania drobnych korzeni.

reklama
Baner SUmi

 

TAGI: mangan, nadmiar manganu, gleby kwaśne, tlenek manganu, chloroza, niedobór magnezu, niedobór żelaza, wapń

reklama
Baner McHale
reklama
reklama
Baner Danko

ZOSTAW KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Przeczytaj także

None found

Najpopularniejsze artykuły

None found

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.