fbpx

Agrowill Group: “Ceny zboża ustabilizują się na wiosnę”

Jak wskazują eksperci z Agrowill Group, ceny zboża na międzynarodowym rynku, które obecnie są najwyższe od 2008 roku, będą rosły jeszcze przez najbliższe kilka miesięcy, po czym sytuacja ustabilizuje się. Wysokie ceny są efektem niższych niż przewidywano zbiorów oraz wzmożonego popytu wywołanego rosyjskim embargiem na eksport zbóż i obawą przed powtórzeniem się scenariusza z roku 2008.

Z tygodnia na tydzień centy zboża na międzynarodowym rynku osiągają coraz wyższe poziomy, jednak zdaniem ekspertów z Agrowill, sytuacja ta ustabilizuje się wiosną 2011, gdy po zbiorach zbóż ozimych ustabilizują się nowe tendencje na rynku zbóż.

Baner Syngenta

– Ten rok był szczególnie niekorzystny dla roślin zbożowych – mówi dyrektor AB Agrowill Group Algirdas Pareckas. – Z powodu ostrej zimy część zbóż ozimych wymarzła i wiosną trzeba było je zastąpić mniej plennymi roślinami jarymi. Część zbiorów została zniszczona latem przez szalejące burze i powodzie oraz jesienne wzmożone opady deszczu. W konsekwencji ceny na międzynarodowym rynku wzrosły już o kilkadziesiąt procent. Jednak naszym zdaniem ich poziom już się ustabilizował, gdyż ceny skupu ziarna osiągnęły już szczyt, czyli o 15-20% więcej niż w zeszłym roku – dodaje Pareckas.

Do podwyższenia cen na międzynarodowym rynku przyczyniły się nie tylko pożary w Rosji, w wyniku których na rynek trafiło 651 mln ton zbóż, czyli o 25 mln ton mniej, niż szacowano na początku czerwca, lecz również niekorzystna lokalna aura w wielu regionach Europy, np. powódź w Polsce. Według prognoz Komisji Europejskiej w tym roku w krajach Unii Europejskiej zjednego hektara zebrane zostanie 5,26 tony miękkiej i 2,97 tony twardej pszenicy, 4,42 tony jęczmienia i 7,22 kukurydzy. To znacznie mniej, niż w roku poprzednim. Ostatni tak wysoki kurs zboża na międzynarodowym rynku zanotowano w 2008 roku, kiedy wzrost cen żywności przyczynił się do zamieszek m.in. w Egipcie, Maroku, Indonezji, na Filipinach i na Haiti.

Do wzrostu napięcia na międzynarodowym ryknu przyczyniła się również decyzja premiera Rosji, Władimira Putina, wprowadzająca embargo na eksport rosyjskiego zboża aż do września 2011. Rosja jest trzecim co do wielkości eksporterem zboża na świecie, więc w konsekwencji tej decyzji ceny na światowym rynku diametralnie wzrosły osiągając poziom VVV za tonę pszenicy. W porównaniu z najniższym poziomem cen z czerwca ceny pszenicy w globalnym handlu futures wzrosły o ok. 50 procent.

O Agrowill Group
Założona w 2003 roku i zarządzana centralnie spółka AB Agrowill Group jest jednym znajwiększych przedsiębiorstw zajmujących się pierwotną produkcją rolną nie tylko na Litwie, lecz i w całej UE. Spółka dąży nie tylko do osiągnięcia pozycji najbardziej nowoczesnego przedsiębiorstwa w swej branży, lecz z wykorzystaniem korzyści ilości pragnie sprawić, by wskaźniki ilości mleka od jednej krowy, ilości zboża z jednego hektara oraz ilości motogodzin jednej jednostki sprzętu były jednymi z największych w Unii. Osiągniecie tego celu jest możliwe przy właściwym planowaniu produkcji, wykorzystaniu posiadanej infrastruktury oraz obsłudze klientów zewnętrznych.
Obecnie Agrowill Group skupia ponad 40 przedsiębiorstw, posiadających na własność lub arendujących około 30 tys. hektarów ziemi uprawnej, 250000 m2 powierzchni w budynkach oróżnorodnym przeznaczeniu, w których prowadzona jest działalność produkcyjna, dysponujących ponad 700 jednostkami różnorodnego sprzętu oraz posiadających ponad 3,5 tys. krów dojnych.

Najwięksi akcjonariusze AB Agrowill Group: Vretola Holdings Limited”, “Volemer Holdings Limited”, AB “ZIA VALDA”, UAB “Hermis Capital”. Akcje spółki sa notowane na Wileńskiej Giełdzie Papierów Wartościowych OMX.

McHale - baner
Danko baner marzec 2024
Webinarium konopie - baner
POZ 2024 - baner

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.