Agroturystyka prowadzona tylko przez “autentycznych” rolników?

cof

Dolnośląska Izba Rolnicza wnioskuje do Krajowej Rady Izb Rolniczych o wystąpienie   do Ministerstwa Rozwoju w celu opracowania regulacji prawnych dotyczących pojęcia działalności agroturystycznej ,,dla  prawdziwych rolników’’ po spełnieniu określonych wymogów i norm.

Agroturystyka  to nie tylko forma wypoczynku i aktywności  rekreacyjnej na terenach wiejskich o charakterze rolniczym, oparta na bazie noclegowej i żywieniowej, ale również jest to forma wypoczynku trwale związana gospodarstwem rolnym i jego otoczeniem rolniczym.

– Dużym problemem jest nadużywanie tego pojęcia. Niemal każdy podmiot świadczący usługi turystyczne na wsi  u żywa tej nazwy. Nic więc dziwnego, ze turyści przyjeżdżający  na wieś, gdzie znajduje się obiekt noclegowy są rozczarowani, ponieważ oczekiwali nie tylko bazy noclegowej, ale również obcowania z naturą: zwierzętami gospodarskimi, polami uprawnymi, ogrodami warzywnymi oraz umożliwienia czynnego uczestnictwa w życiu gospodarzy: sianokosach, zbiorze ziemniaków, warzyw i innych upraw – mówi Leszek Grala, prezes Dolnośląskiej Izby Rolniczej.

Jak podkreśla samorząd rolniczy agroturystyka to turystyka prowadzona przez rolnika z wykorzystaniem gospodarstwa rolnego. Gospodarstwo rolne, które oferuje możliwość zakwaterowania, uczestniczenia w życiu gospodarzy, bezpośredniego kontaktu ze zwierzętami i polami uprawnymi, korzystania ze świeżej i zdrowej żywności, pozwala w pełni poznać prawdziwie wiejski styl życia , lokalna kulturę i tradycję.

– Prawdziwe gospodarstwo agroturystyczne spełnia ogromną role edukacyjną i terapeutyczną . N a wsi nie brakuje miejsca na tworzenie gospodarstw agroturystycznych, zagród edukacyjnych, gospodarstw socjalnych i skansenów czy kramów z rękodziełem oraz innymi atrakcjami dla turystów – podsumowuje Leszek Grala.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności