fbpx
Strona głównaPozostałeAgroturystykaAgroturystyka prowadzona tylko przez "autentycznych" rolników?

Agroturystyka prowadzona tylko przez “autentycznych” rolników?

Dolnośląska Izba Rolnicza wnioskuje do Krajowej Rady Izb Rolniczych o wystąpienie   do Ministerstwa Rozwoju w celu opracowania regulacji prawnych dotyczących pojęcia działalności agroturystycznej ,,dla  prawdziwych rolników’’ po spełnieniu określonych wymogów i norm.

Agroturystyka  to nie tylko forma wypoczynku i aktywności  rekreacyjnej na terenach wiejskich o charakterze rolniczym, oparta na bazie noclegowej i żywieniowej, ale również jest to forma wypoczynku trwale związana gospodarstwem rolnym i jego otoczeniem rolniczym.

– Dużym problemem jest nadużywanie tego pojęcia. Niemal każdy podmiot świadczący usługi turystyczne na wsi  u żywa tej nazwy. Nic więc dziwnego, ze turyści przyjeżdżający  na wieś, gdzie znajduje się obiekt noclegowy są rozczarowani, ponieważ oczekiwali nie tylko bazy noclegowej, ale również obcowania z naturą: zwierzętami gospodarskimi, polami uprawnymi, ogrodami warzywnymi oraz umożliwienia czynnego uczestnictwa w życiu gospodarzy: sianokosach, zbiorze ziemniaków, warzyw i innych upraw – mówi Leszek Grala, prezes Dolnośląskiej Izby Rolniczej.

Jak podkreśla samorząd rolniczy agroturystyka to turystyka prowadzona przez rolnika z wykorzystaniem gospodarstwa rolnego. Gospodarstwo rolne, które oferuje możliwość zakwaterowania, uczestniczenia w życiu gospodarzy, bezpośredniego kontaktu ze zwierzętami i polami uprawnymi, korzystania ze świeżej i zdrowej żywności, pozwala w pełni poznać prawdziwie wiejski styl życia , lokalna kulturę i tradycję.

– Prawdziwe gospodarstwo agroturystyczne spełnia ogromną role edukacyjną i terapeutyczną . N a wsi nie brakuje miejsca na tworzenie gospodarstw agroturystycznych, zagród edukacyjnych, gospodarstw socjalnych i skansenów czy kramów z rękodziełem oraz innymi atrakcjami dla turystów – podsumowuje Leszek Grala.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.