fbpx

AGROTECH i LAS-EXPO 2010 – rekord za rekordem

Liczba zwiedzających przekroczyła 40 000, a powierzchnia wystawy 40 000 metrów kwadratowych. Targi zgromadziły ponad 500 wystawców z 18 krajów z całej Europy oraz USA, Kamerunu, Senegalu czy Nepalu. Wystawę otworzył Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marek Sawicki.

Najchętniej odwiedzane targi rolnicze w Polsce odbyły się od 12 do 14 marca 2010 r. Wystawcy do dyspozycji dostali cały teren Targów Kielce oraz największe w Polsce hale namiotowe o wzmocnionej konstrukcji o powierzchni aż 9 tys. metrów kwadratowych!

AGROTECH to jedna z największych w Europie, a z pewnością największa w Polsce, impreza wystawiennicza poświęcona technice rolniczej. Klasyfikowana na bardzo wysokiej 4 pozycji w kraju wśród wystaw o największej liczbie zwiedzających, ustępuje miejsca jedynie poznańskiej BUDMIE I FARMIE oraz pokazom lotniczym Air Show, współorganizowanym przez Targi Kielce. Goście targów to rolnicy z całego kraju i państw ościennych, kontrahenci, eksperci zajmujący się techniką rolniczą, attache rolni akredytowani w Polsce oraz studenci i uczniowie szkół rolniczych.

Na targach AGROTECH, jak co roku, można było obejrzeć nowoczesny sprzęt i wyposażenie dla rolnictwa, m.in. wszystkie marki ciągników rolniczych dostępne na polskim rynku oraz szeroką gamę sprzętu rolniczego, prezentowane przez polskich producentów i dealerów zagranicznych koncernów. Targi to okazja do zapoznania się z bogatym asortymentem sprzętu dla rolnictwa. W 2009 r. między innymi dzięki Agrotechowi zwiększyliśmy swój udział w krajowym rynku targowym z 22 do 28 procent, a odbyło się to kosztem zmniejszenia udziałów Międzynarodowych Targów Poznańskich. W tym roku wystawa pobiła rekord popularności – mówi prezes Targów Kielce, Andrzej Mochoń.

W 2010 r. nie zabrakło też premier i nowości, a także atrakcji, które przyciągały na stoiska tłumy zwiedzających. Do Kielc na targi AGROTECH z firmą BASF przyjechały tresowane” karaluchy. Wyjątkowo wypielęgnowane, z chitynowym, niemalże “wypolerowanym” pancerzem owady Blatta orientalis L – z rzędu karaczanów, są własnością Katedry Entomologii Stosowanej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Na stoisku w specjalnie zaprojektowanym pudełeczku z trzema ewentualnymi drogami wyjścia, były przedmiotem zakładów osób odwiedzających firmę, którą drogę wybierze poszczególny okaz.

Nie bez powodu to właśnie podczas targów AGROTECH, co roku wręczana jest prestiżowa nagroda Maszyna Rolnicza Roku, przyznawana przez Instytut Technologiczno – Przyrodniczy w Falentach, oddział w Warszawie, Puchar Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, nagrody KRUS (Znak Bezpieczeństwa i DOBROSŁAW), KRIR i PIMR (Wyrób na Medal).

Targom towarzyszył szereg spotkań branżowych między innymi konferencja organizowana przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wraz z Ambasadą Królestwa Niderlandów pod tytułem “Wykorzystanie biomasy rolniczej do celów energetycznych. Biogazownie rolnicze – szansą na zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego gospodarstwa rolnego oraz dywersyfikację źródeł przychodów”. A w przeddzień wystawy ponad 100 osób wzięło udział w spotkaniu Rola infrastruktury i techniki rolniczej w zrównoważonym rolnictwie, organizowanym w Hotelu Kongresowym w Kielcach przez Instytut Technologiczno – Przyrodniczy.

Równolegle do AGROTECHU odbyły się Targi Przemysłu Drzewnego i Gospodarki Zasobami Leśnymi LAS-EXPO. W Kielcach wystawcy prezentowali nie tylko narzędzia i maszyny wykorzystywane w transporcie i obróbce drewna, ale i środki ochrony lasu przed szkodnikami, mapy oraz zaawansowane systemy informatyczne. Targi LAS-EXPO to miejsce spotkań pracowników przemysłu drzewnego i leśników – branż współpracujących ze sobą przy pozyskiwaniu i wykorzystaniu surowca drzewnego. Wystawie towarzyszyły dynamiczne pokazy rzeźbienia w drewnie piłami mechanicznymi.

Honorowy patronat nad targami objęła Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu, która jest najstarszą z 17 dyrekcji wchodzących w skład Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe. Zajmuje ona bardzo duży obszar: województwo świętokrzyskie, południową część mazowieckiego, oraz niewielkie fragmenty małopolskiego i łódzkiego. Radomskiej dyrekcji podlegają 23 nadleśnictwa oraz Ośrodek Edukacji Ekologicznej i Integracji Europejskiej Lasów Państwowych w Jedlni – Letnisko.

Krajowy Finał Olimpiady Młodych Producentów Rolnych 2010 – najlepsi z 8 tysięcy zawodników zmierzyli się w Kielcach
Pierwsze dwa dni Olimpiady odbyły się w Modliszewicach, po to, aby do Kielc przyjechało 90 najlepszych uczniów, studentów i młodych rolników. Olimpiada jest współzawodnictwem z zakresu szeroko rozumianej wiedzy rolniczej – praktycznej i teoretycznej. Realizując cele i zadania zawarte w programie Olimpiady, młodzi producenci mogą wzbogacić swoje umiejętności zawodowe a jednocześnie pogłębić wiedzę i doświadczenie, przyczyniając się do stałego unowocześnienia polskiego rolnictwa. Olimpiada od wielu lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród młodych ludzi żywo związanych z problematyką rolniczą. W trakcie kilku ostatnich edycji w konkursie tym uczestniczyło kilkanaście tysięcy młodych producentów rolnych. Pomysłodawcą zmagań jest Zarząd Krajowy Związku Młodzieży Wiejskiej.
Związek Młodzieży Wiejskiej był również organizatorem konferencji pt.: IV Środkowoeuropejskie Forum Młodzieży. To spotkanie nie tylko młodych i ambitnych rolników, ale także wszystkich tych, którzy chcą zintegrować młodzież wiejską do wspólnych działań i akcji. W tym roku udział wzięło w nim ponad 80 osób z Ukrainy, Litwy, Białorusi, Węgier, Rumunii i Polski.

Źródło: Targi Kielce

McHale - baner - kwiecień 2024
Syngenta baner Treso
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.