fbpx
Strona głównaPozostałeAgromek 2008: po raz ostatni w styczniu

Agromek 2008: po raz ostatni w styczniu

Dobiega końca kolejna edycja wystawy rolniczej Agromek 2008 w Herning (Dania). Wystawa rozpoczęła się 15 stycznia i potrwa jeszcze tylko do jutra tj. 19 stycznia. To największa impreza tego typu w Północnej Europie. Tegoroczna edycja Agromek, zgromadziła 585 wystawców, którzy zaprezentowali 144 nowoście dla rolnictwa.

Pierwsza wystawa rolnicza w Herning odbyła się w 1975 roku i jest organizowana nieprzerwalnie do dziś. Od zawsze też, termin wystawcy przypada na styczeń. Ale tegoroczna edycja, odbyła się w tym terminie po raz ostatni. Jak zapowiedział Peter Hansen, dyrektor generalny Komitetu Wystawienniczego w Herning, począwszy od kolejnej edycji, wystawa będzie odbywała się w listopadzie. Tak więc, organizatorzy zapraszają już na kolejny Agromek za 10 miesięcy.

Wystawa cieszy się ogromną popularnością w Europie zarówno wśród firm z branży jak i rolników. W tym roku swoją ofertę promowało 585 wystawców, którzy reprezentowali łącznie 1200 marek. Pojawiło się też 100 nowych producentów, a aż 60 z nich pochodziło z zagranicy, reprezentując łącznie 16 krajów. Agromek może też pochwalić się dość sporą oglądalnością. Od kliku lat, liczba zwiedzających nie spada poniższej 70 tys. osób, a z tego prawie 10 tys. przyjeżdża z zagranicy.

Jest co oglądać. Na przeszło 80 tys. m2 i 14, krytych i klimatyzowanych halach, można znaleźć, oferty praktynie dla każdego profilu produkcji. Oczywiście w przewadze są producenci maszyn do uprawy gleby i produkcji roślin oraz chemi rolniczej. Silną grupę stanowią również firmy kierujące ofertę dla hodowców i producentów zwierząt – bydła i świń. Na wystwawie prezentowany jest również inwentarz żywy, organizowane są oceny sztuk na specjalnych ringu. Najlepsze sztuki są oczywiście nagradzane. (patrz zdjęcie).
Nie brakuje także stoisk instytucji publicznych, banków, firm budowalnych, transportowych, leśnych, a także tych oferujących szkolenia i kursy dla rolników. Wystawa daje okazję zapoznania się również z typowo skandynawską, lokalną produkcją. Wiele firm przyjeżdża ze Szwecji i Norwegii, by zaprezentować swój asortyment.

Agromek to także nowości. W tym roku zaprezentowano ich aż 144. Tradycyjnie najlepjsze, innowacyjne pomysły zostały nagrodzone dwoma i trzema gwiazdkami przez organizatorów targów.

Wystawa cieszy się wielką popularnością również wśród polskich rolników. Przebija ją tylko chyba niemiecka Agrotechnika. Również w tym roku do Herning wybrało się kilkanaście grup zorganizowanych i to często z odległych zakątków naszego kraju. Przykładem może być wyjazd kilkudziesięciosobowej grupy z woj. lubelskiego. Wyjazd tradycyjnie zorganizowała tamtejsza Izba Rolnicza.

M. Simiński
Wrp.pl

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.