Agro-Tech Minikowo już za nami

W dniach 21 do 22 czerwca na terenie Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie pod Bydgoszczą, odbyły się XXXI Międzynarodowe Targi Rolniczo-Przemysłowe. Organizatorem tej cyklicznej imprezy jest KPODR, Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy i od ubiegłego roku niemieckie DLG.

Tegoroczna impreza z uwagi na konieczność dopasowania do kalendarza lokalnych imprez wystawienniczych, odbywała się wcześniej niż dotychczas.
Impreza odbywała się na przyległych do KPODR polach. Tegoroczna edycja była wyjątkowo rozległa z uwagi na największą jak dotychczas ilość wystawców. Pod względem ilości maszyn oraz asortymentu, Agro-Tech staje się jedną z najważniejszych krajowych imprez organizowanych na wolnym powietrzu. Tak pod względem przygotowania ekspozycji jak również zaplecza logistycznego targi w Minikowie są atrakcyjne i udane tak dla wystawców jak również dla zwiedzających. Według szacunków wystawę odwiedziło około 40 tysięcy zwiedzających. Nie sposób nie wspomnieć o pokazach pracy maszyn.

Jak co roku odbywa się on w bardzo trudnym terenie. Pokaz opryskiwaczy polowych odbywa się na terenie płaskim z użyciem specjalnego toru przeszkód, natomiast maszyny uprawowe i ciągniki skazane są na pracę na polu przypominającym wąwóz. Żartobliwie nazywany wąwozem śmierci nastręcza nie lada kłopotów operatorom. Długość poletka to około 170 metrów natomiast skłon stoku wynosi kilkanaście procent ze stoku i kilkanaście procent – proporcjonalnie pod stok. W tym roku w pokazie brały udział tylko maszyny do bezorkowej uprawy roli. Wielu operatorów ratowało sytuację zmniejszając głębokość roboczą ciągniętych maszyn – szczególnie w trakcie podjazdu. W przeciwnym wypadku groziło postawienie ciągnika do pionu lub zatrzymanie na stoku, na co skwapliwie czekali widzowie.

<img src=http://www.wrpnowe.home.pl/fotomoje/minikowo.jpg align=right width=200
Po raz pierwszy w historii targów w Minikowie zaprezentowany został zestaw do jazdy równoległej. W pokazach Maszyn uprawowych wzięło udział 21 zestawów, w paradzie ciągników 16 maszyn, w pokazie opryskiwaczy na torze przeszkód 11 zestawów. Prawdziwą brawurą wykazał się operator ciągnący opryskiwacz Amazone. Pokonał tor z największa prędkością wykazując nie tylko skuteczną pracę stabilizacji belki, ale również silną więź z fotelem kierowcy!
Pokazy pracy maszyn prowadził niezawodny Krzysztof Płocki, redaktor naczelny Rolniczego Przeglądu Technicznego.

Prawdziwą ozdobą pokazów była parada oldtimerów. Stare ciągniki pieczołowicie restaurowane przez swych właścicieli wykazały nie mniej wigoru niż nowe konstrukcje. Poza tym poczciwe jednocylindrowe Ursusy budowane na bazie LanzBuldoga przypominały o swej czynnej obecności miarowym staccato, granym mezzoforte przez silnik. Rytmiczne pah, pah, pah, słyszane było na terenie całej wystawy!

Po raz pierwszy w Minikowie odbyła się warsztatowa konferencja na temat uprawy bezorkowej. W namiocie seminaryjnym obok terenu pokazów można było posłuchać prelekcji dr. Dariusza Jaskólskiego, przedstawiciela firmy LEMKEN Polska oraz KÖCKERLING. O ile prelekcja dwóch pierwszych była ciekawa i merytoryczna, o tyle przedstawiciel niemieckiego producenta Köckerling, prowadził prelekcję w sposób quasi-naukowy, chaotyczny a wyświetlana prezentacja była w języku niemieckim. W tym przypadku nie sprawdziło się powiedzenie – nie ten kto zaczął ale ten kto skończył. Niemniej jednak pomysł organizowania takich spotkań jest godny kontynuacji.

Ciekawie przygotowana była ekspozycja ogrodnicza. Okazy flory można było nabyć, wzbogacając domowy ogród.
Firma ROLNAS z Bydgoszczy prezentowała kolekcję roślin uprawnych, doskonale wypielęgnowaną, uprawianą na poletkach będących wycinkami okręgu.
Nowalijkami były firmy znane do tej pory z rynku samochodowego, a zajmujące się wyposażeniem warsztatów. Świadczy to dobitnie o tym, że rynek rolny staje się coraz bardziej atrakcyjny dla przedsiębiorstw spoza niego.

<img src=http://www.wrpnowe.home.pl/fotomoje/minikowokrowy.jpg align=left width=200
Mówiąc o Targach w Minikowie, nie sposób nie wspomnieć o wystawie zwierząt. Na specjalnie przygotowanym ringu przeprowadzane były prezentacje czworonogich piękności – pretendentów do miana czempionów. Ogółem, 84 wystawców prezentowało 101 sztuk bydła, kilkadziesiąt sztuk trzody, kozy, owce, drób i futerkowe. Bezapelacyjnym zwycięzcą była OHZ w Osięcinach, deklasując konkurentów w kategorii bydła mlecznego. Jedynie w podkategorii jałowice cielne laur otrzymała RSP Sadki. W kategorii bydła mięsnego konkurowali jedynie indywidualni hodowcy prezentując swe sztuki.

W trakcie trwania targów rozstrzygnięte zostały różnorakie konkursy. Między innymi Bezpieczne gospodarstwo rolne”, “Agroliga 2008”, “Zielone lato”.

Kończąc tą krótką reminiscencję nie sposób nie wspomnieć o problemach komunikacyjnych. Teren targów położony jest tuż przy drodze krajowej nr 10. Z tej przyczyny w trakcie trwania ekspozycji na drodze rokrocznie tworzą się korki. W tym roku organizatorzy dwoili się i troili aby zapewnić płynny przejazd i sprawne zjazdy na teren wystawy i parkingi. Mimo ogromnego zaangażowania Policji, służb ochrony, organizatorów korki choć mniejsze – powstawały. Szczególnie w niedzielę między godz. 11 a 17. Nie sposób jednak nie pokusić się o gorzką uwagę pod adresem władz lokalnych. Jak stwierdził dr Roman Saas, dyrektor KPODR w Minikowie, władze lokalne odmawiają zainwestowania jakichkolwiek środków na wybudowanie dwóch dodatkowych pasów ruchu na odcinku drogi nr 10 w Minikowie.
Panowie decydenci, winni spojrzeć na zagadnienie oczami gospodarza i dopomóc organizatorom w rozwijaniu imprezy. Fakt, że Agro-Tech jest organizowany już po raz trzydziesty pierwszy, że współorganizatorami są silni europejscy partnerzy winien przemówić do wyobraźni tych, którzy brakiem dobrej woli skazują kierowców na stanie w wielokilometrowych korkach. Targi tego typu to nie tylko promocja regionu, ale również wymierny zysk ekonomiczny. A ten powinien być skwapliwie pomnażany. Nie będzie to jednak łatwe, jeśli nie zostaną rozwiązane bolączki komunikacyjne.

Daniel Alankiewicz

Fundatorzy nagród:

Agrowox PP-H Krystyna Wojtaluk Bydgoszcz
Bogdan PPHU Piotr Bogdanowicz Bolesławowo
De Heus Łęczyca
Expom Krośniewice
Fosfan Szczecin
Gospodarstwo Ogrodnicze Zenon Walczak Kostrzyń
HELIOS Śląska Fabryka Lamp Żarowych Katowice
JFARM Józef Gręda Ostrołęka
Lechpol PW Szubin
Murator S,A. Warszawa
Neorol Pleszew
Nowak Ryszard Nakło n. Not.
Polmass S.A. Bydgoszcz
Pro – Lab PPHU Włocławek
Pro Agricola Gietrzwałd
Quercus D. Dolniak ,W. Przepiórka Aleksandrów Kujawski
Terraexim – Agroimpex Poznań
Westfaliasurge Bydgoszcz
Zakłady Chemiczne Police

Nagrodzeni:
GRAND PRIX
l. GRAND PRIX
Międzynarodowych Targów Rolno-Przemysłowy AGRO-TECH 2008 Puchar Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marka SawickiegodlaEXPOM Sp. z o.o. Krośniewice

 
2. GRAND PRIX
Międzynarodowych Targów Rolno-Przemysłowych AGRO-TECH 2008 Puchar Wojewody Kujawsko – Pomorskiego w kategorii ciągniki i maszyny rolnicze dlaROLTOP Sp. z o.o. Cedry Małe 3. GRAND PRIX Międzynarodowych Targów Rolno-Przemysłowych AGRO-TECH 2008 Puchar Wojewody Kujawsko – Pomorskiego w kategorii usługi rolnicze dla FIRMA NOWAK Ryszard Nowak Nakło

Wyróżnienie specjalne
1. Wyróżnienie specjalne w kategorii pasze, dodatki paszowe i programy żywieniadla POLMASS S.A. Bydgoszcz KARGILL POLSKA Sp.z o.o. Sierpc

2. Wyróżnienie specjalne w kategorii nawozy, środki ochrony roślindla ANWIL S.A. Włocławek PRP POLSKA Sp. z o.o. Warszawa

3.Wyróżnienie specjalne w kategorii ochrona środowiska, agroenergetyka dla CHT SP. Z O.O. Marcinkowo

4. Wyróżnienie specjalne w kategorii samochody dlaSOBIESŁAW ZASADA BYDGOSZCZ Sp. z o.o.

5. Wyróżnienie specjalne w ciągniki i maszyny rolnicze dla
ROL-MECH rolno-przemysłowy zakład handlowo-usługowy Strzelno
CHEMIROL P.U.H. sp. z o.o. Mogilno
KORBANEK SP. Z O.O. Tarnwo Podgórne
AGROLMET firma handlowa Krzysztof Kaczorowski Gniewkowo
FIRMA WEREMCZUK Sp.j. Lublin
LEMKEN POLSKA SP. z o.o. Zalęcino

 
6. Wyróżnienie specjalne
w kategorii hodowla roślin, genetyka, hodowla zwierząt i nasiennictwo
HODOWLA ROŚLIN STRZELCE Sp. z o.o. Grupa IHAR

 
7. Wyróżnienie specjalne
w kategorii mechanizacja i budownictwo w produkcji zwierzęcej, wyposażenie budynków inwentarskich dla GENEU Beata Jerczyńska Brzoza k. BydgoszczyWESTFALIA SURGE Sp. z o.o. Bydgoszcz

 
8. Wyróżnienie specjalne dla BANK BGŻ S.A. oddział operacyjny Bydgoszcz AGROMA Sp. z o.o. Sępolno Krajeńskie