fbpx

AGRO SHOW – jak uprawiać taniej i bezpieczniej?

Od 21 do 24 września potrwa dziewiąta edycja Międzynarodowej Wystawy Rolniczej AGRO SHOW. W podpoznańskich Bednarach będzie można obejrzeć najnowszy sprzęt z niezwykle szerokiej oferty firm krajowych i zagranicznych. Obok pokazów praktycznych i seminariów tematycznych, zainteresowaniem rolników z pewnością cieszyć się będą sposoby obniżania kosztów eksploatacji i zwiększania bezpieczeństwa korzystania z maszyn rolniczych.

Już za kilka dni lotnisko w Bednarach koło Poznania (gmina Pobiedziska) zamieni się w gigantyczną przestrzeń wystawienniczą. 21 września rozpocznie się tam bowiem największa wystawa rolnicza w kraju oraz jedno z większych przedsięwzięć europejskich tego typu.

Główną atrakcją tegorocznego AGRO SHOW 2007 jest pokaz maszyn rolniczych podczas pracy. Na ringach oraz poletkach pokazowych będzie można zobaczyć równocześnie nawet kilkanaście urządzeń z danej grupy asortymentowej, m.in. opryskiwacze, ładowarki teleskopowe. Prezentacje będą znakomitą okazją do porównań możliwości sprzętu i zastosowanych w ich konstrukcji rozwiązań technologicznych. Podczas Wystawy, na specjalnie wyodrębnionym polu znajdzie się także miejsce na ekspozycję nowości technicznych – premierową prezentację maszyn rolniczych wprowadzanych na rynek polski.

ePIOS, czyli dbamy o maszyny
Jak pokazały zeszłoroczne doświadczenia, rolników interesują jednak nie tylko nowinki techniczne. Dlatego AGRO SHOW korzysta z najlepszych doświadczeń europejskich. Podczas Wystawy w 2006 r. rolnicy oraz właściciele gospodarstw wielkoobszarowych mogli zgłosić swój udział w największym na naszym kontynencie Programie badawczym w zakresie ochrony przed awariami układów hydraulicznych maszyn rolniczych”, zorganizowanym przez ePIOS, czyli twórców programu edukacyjnego International Oil Society, powstałego w listopadzie 2004 roku.

Do trzyletniego cyklu badań zakwalifikowało się blisko stu rolników z całej Polski oraz około 200 maszyn wykorzystywanych w rolnictwie, m.in. ciągników, kombajnów oraz ładowarek. W trakcie trwania Programu użytkownicy i właściciele maszyn rolniczych korzystają z dostępu do najnowszych światowych technologii oraz wiedzy i rozwiązań w zakresie zaawansowanej gospodarki olejowej. Poznają działania profilaktyczne, stosowane materiały i dobre praktyki, które wydłużają żywotność sprzętu rolniczego, obniżając koszty ich eksploatacji i przyczyniając się do eliminacji awarii maszyn. W 2010 roku poznamy wyniki badań. Każdy uczestnik Programu otrzyma szczegółowy raport, zawierający dane na temat stopnia zmniejszenia awaryjności jego maszyn oraz wysokości kosztów eksploatacyjnych (z uwagi na wydłużenie czasookresu wymiany oleju i filtrów), bez obniżenia jakości i bezpieczeństwa pracy każdego z urządzeń.

Rolnicy chcą taniej i bezpieczniej
Wielu rolników odwiedzających AGRO SHOW 2006 r. zainteresowało się także metodami zabezpieczenia własnych gospodarstw i ruchomości:
– Rolnicy coraz rozważniej podchodzą do kwestii eksploatacji maszyn rolniczych. Zakup sprzętu jest dużym wydatkiem, dlatego, obok stosowania metod zwiększających bezawaryjną pracę sprzętu, przy równoczesnym obniżeniu kosztów eksploatacyjnych, właściciele gospodarstw decydują się na ubezpieczenie tych urządzeń – mówi Artur Gałek, dyrektor poznańskiego oddziału Concordia Polska TUW. – Zachęcają ich do tego także anomalia pogodowe. Dlatego umowy ubezpieczeniowe zawierane z rolnikami coraz częściej dotyczą ochrony w zakresie dostosowanym do zagrożeń występujących podczas eksploatacji urządzeń gospodarczych. Ubezpieczają więc maszyny i inny sprzęt od zdarzeń takich jak wypadek, ogień, huragan, powódź oraz od innych żywiołów. Zdarza się też, że umowa ubezpieczeniowa, jak na przykład w sytuacji wykupienia kompleksowego pakietu Agro-casco w Concordii, gwarantuje wypłatę odszkodowania za kradzież lub rabunek sprzętu.

Wzrost zainteresowania rolników polisami ubezpieczeniowymi sprawił, że Concordia Polska TUW postanowiła w tym roku nagrodzić zwiedzających takimi certyfikatami:
– Podczas Wystawy będzie się odbywał Konkurs Wiedzy o Agro Show. W piątek, sobotę i niedzielę można będzie wygrać certyfikaty upoważniające do bezskładkowego ubezpieczenia związanego z gospodarstwem rolnym, będącego w ofercie Concordia Polska TUW Oddział Poznań – opowiada A. Gałek. – W ten sposób uczestnik Wystawy może przedłużyć czerpanie korzyści wynikających z udziału w Agro Show. Wystarczy, że odwiedzi stoisko nr 10 w sektorze B i wykaże się wiedzą, a… będzie mógł pracować bezpiecznie, bez ponoszenia jakichkolwiek nakładów finansowych na wykupienie polisy.

Nauka i zabawa
Szeroka oferta maszyn rolniczych, połączona z prezentacją możliwości bezpieczniejszej i tańszej pracy sprzętu z pewnością zainteresuje nie tylko rolników. Młodzież szkół i uczelni rolniczych będzie mogła wzbogacić zdobytą dotychczas wiedzę teoretyczną o doświadczenia praktyczne, zapoznać się z najnowszymi ofertami handlowymi, uczestniczyć w przejazdach wybranym ciągnikiem, ale też – wziąć udział w turnieju sprawnościowym z atrakcyjnymi nagrodami.

Zorganizowane zostaną także seminaria dla rolników, poruszające m.in. tematykę unijną dotyczącą możliwości współpracy firm rolno-przemysłowych Polski i Ukrainy. Specjaliści przybliżą priorytety oraz możliwości finansowania inicjatyw rolniczych z funduszy strukturalnych, w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Zainteresowani środkami unijnymi, inwestycjami w gospodarstwach rolnych, tworzeniem grup producentów rolnych oraz rentami strukturalnymi będą mogli także skorzystać z usług punktów doradczych, zlokalizowanych na terenie Wystawy. W sobotę, 23 września, AGRO SHOW odwiedzi też Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Wstęp na teren IX Międzynarodowej Wystawy Rolniczej AGRO SHOW jest bezpłatny. Organizatorzy pomagają także rolnikom w dotarciu na wystawę i dofinansowują przewozy grupowe, organizowane przez Ośrodki Doradztwa Rolniczego, Izby Rolnicze oraz Urzędy Gminy i szkoły rolnicze.

źródło: Agencja In Plus
Public Relations
opr. MS, Wrp.pl

Bayer - baner
Advertisement
McHale - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.

×Mandam - baner corner