AGRO SHOW 2012 w liczbach

Podczas konferencji prasowej podsumowującej tegoroczne AGRO SHOW w Bednarach 2012, Prezes Zarządu Polskiej Izby Gospodarczej Maszyn i Urządzeń Rolniczych Aleksandra Gralik, Wiceprezes Zarządu oraz Dyrektor Zarządzający Renata Arkuszewska oraz Wiceprezesi Zarządu Józef Dworakowski i Wiesław Kujawa podali statystyki tegorocznej edycji wystawy.

Dane na godzinę 14.00 w niedzielę 23 września były następujące: odnotowano 129 tys. zwiedzających na bramkach wejściowych, na których zamontowane są systemy liczące. Nie było jedynie danych z bramki liczącej przy bramie głównej kaucyjnej. Zarejestrowano też 400 zorganizowanych grup, które przyjechały autokarami. Swoją ofertę przedstawiło 740 z 20 krajów. Powierzchnia zajmowana przez wystawców to ponad 145 tys. m2, a ogólna powierzchnia wystawy to 90 ha, w tym powierzchnia poletek to 48 tys. m2. W pokazach brały udział 33 maszyny, w tym 11 nowości, 10 opryskiwaczy polowych, 9 ładowarek teleskopowych, ładowacz czołowy oraz 2 maszyny dla rolnictwa precyzyjnego.
Wszystkie punkty programu, które Państwu podaliśmy odbywały się zgodnie z harmonogramem, poza spotkaniem z ministrem. Odbył się wielobój rolniczy, seminaria oraz konkursy – informowała Renata Arkuszewska.
W targach uczestniczyło 90 firm zagranicznych, z państw europejskich oraz spoza UE. Organizatorzy podali też informacje o zwiedzających z Łotwy, Litwy, Ukrainy, Niemiec, USA (Texas), Norwegii, Szwajcarii, Korei, Francji, a z zebranych opinii od wystawców wynika, że każda firma wystawiająca się z maszynami jest zadowolona, dla wielu firm będzie to rok rekordowy.
Konferencja była też okazją do rozmowy o przyszłej polityce finansowania rolnictwa.
Jeśli chodzi o środki finansowe przeznaczone dla rolnictwa, to jesteśmy po spotkaniu z Ministrem Rolnictwa i otrzymaliśmy kuluarowe informacje, że kredyty preferencyjne ruszyły 17 września, że już rolnicy otrzymują pieniądze na IV kwartał. Jeśli chodzi o przyszły rok to planów nie było żadnych i raczej nie możemy się spodziewać jakichś pieniędzy z budżetu krajowego na dopłaty do jakichkolwiek inwestycji. Jeśli chodzi o lata następne 2014-2020 to nie jest do końca sprecyzowane, czy będzie to dla Polski drugi filar i od czego on będzie zależał – mówił Wiesław Kujawa. – Te otrzymane środki bardzo pomogły rolnikom, ale teraz nadszedł czas na prawdziwy rolniczy biznes, bo już nie ma przepaści między starymi krajami Unii, i nawet gdyby nie było dopłat i szczególnych programów na zakupy maszyn, to wydaje mi się, że rolnicy sobie poradzą. Jeśli ceny produktów będą dobre i na właściwym poziomie, a widzimy , że produkcja rolna wykorzystywana jest nie tylko w celach żywnościowych, ale w energetycznych, przemysłowych, a coraz więcej produkcji jest zbywane innymi kanałami do przemysłu spożywczego, to będą to rzeczywiste inwestycje rolników w maszyny potrzebne do danej gałęzi produkcji – dodał.
Rangę imprezy podkreślił Józef Dworakowski: – Udało się zrobić dobrą imprezę, jest to wystawa na wolnym powietrzu i kto sobie zaplanował wyjazd, to przyjedzie niezależnie od pogody. Udało się i zwiedzającym, i wystawcom, że aura dopisała – bo na to nie mamy już wpływu jako organizatorzy. Cała wystawa oraz obecność zagranicznych firm i zwiedzających pokazuje, że wystawa ma swoją renomę w Europie, to jest najważniejsze. A podziękowanie i uznanie należy się zwiedzającym tzn. polskim rolnikom, bo to oni determinują poziom wystawy – zakończył prezes Dworakowski.

Kolejna wystawa AGRO SHOW w Bednarach odbędzie się w dniach 20 – 23 września 2013 r., natomiast Zielone AGRO SHOW/Polskie Zboża w dniach 25 – 26 maja 2013 r.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności