fbpx
Strona głównaPozostałeAgro Show 2008 - jubileuszowa X edycja wystawy

Agro Show 2008 – jubileuszowa X edycja wystawy

Tegoroczny Agro Show to już dziesiąta edycja tej największej branżowej wystawy techniki rolniczej. W tym roku Wystawa odbędzie się w dniach od 19 do 22 września tradycyjnie na terenie byłego lotniska w Bednarach k/Poznania (gmina Pobiedziska). Chociaż historia Agro Show jest bardzo krótka, to ta Wystawa ma już swój ukształtowany wizerunek i znaczenie. N

Zarówno zajmowaną powierzchnią, jak i liczbą wystawców oraz wystawionych maszyn Agro Show dorównuje innym, o znacznie dłuższej tradycji wystawom maszyn rolniczych w Europie. O jej wysokiej randze w branży przemysłu maszyn rolniczych świadczą także odbywające się tu światowe premiery nowych maszyn. Do wystawców z branży techniki rolniczej dołączyli producenci nawozów, nasion, środków ochrony roślin oraz innych branż związanych z rolnictwem, dzięki czemu rolnicy przybywający na Agro Show mogą zapoznać się z kompletną ofertą środków produkcji i usług dla rolnictwa.

Organizator Agro Show – Polska Izba Gospodarcza Maszyn i Urządzeń Rolniczych – zapowiada, że w tym roku w Wystawie weźmie udział jeszcze więcej firm niż w roku ubiegłym. <img src=http://www.wrpnowe.home.pl/fotomoje/bednarywidok-www.jpg align=right width=200
Przypomnijmy, że w AGRO SHOW 2007 uczestniczyło 530 firm, a wystawę zwiedziło ponad 100 tys. osób. W tym roku swój udział zgłosiło 605 wystawców. Tegoroczna Wystawa będzie także rekordowa pod względem zajętej powierzchni.

Wioska” nowoczesnej techniki rolniczej
Podczas trwania Agro Show lotnisko w Bednarach na kilka dni przekształca się w “wioskę” nowoczesnej techniki rolniczej, z główną “ulicą”, którą wytycza szeroki pas startowy. Ten niemal naturalny, “wiejski” charakter wystawy ułatwia wystawcom prezentację maszyn i sprzyja nawiązywaniu bezpośrednich kontaktów z rolnikami. W prezentacji maszyn pomagają pokazy. Pokazy maszyn w ruchu to jeden z głównych celów Agro Show. Na specjalnie przygotowany ringu i polu pokazowym można zobaczyć w pracy niekiedy nawet po kilkanaście maszyn z danej grupy asortymentowej. Dla wielu zainteresowanych rolników jest to wyjątkowa okazja do porównania zastosowanych rozwiązań i ich wpływu na jakość pracy poszczególnych maszyn, czy nawet porównania różnych technologii.

Pokazy maszyn
Formuła pokazów każdego roku jest nieco inna. Wynika to m.in. z opinii zebranych przez Organizatora po pokazach podczas poprzedniej Wystawy. W tym roku pokazy odbędą się w dwóch blokach: Ring i Pole, od piątku do niedzieli. Szacunkowo czas pokazu wyniesie ok. 2 h.
Pokazy w bloku Ring:

– Pokaz “Nowości”
W tym bloku zostaną zaprezentowane ciągniki, narzędzia, maszyny i urządzenia nowe lub udoskonalone, wprowadzone na rynek w okresie od poprzedniej wystawy Agro Show. Wystawa jest coraz większa, a zwiedzający, przybywający do Bednar na jeden dzień, nie zawsze są w stanie dotrzeć do interesujących ich nowych rozwiązań. Pokaz “Nowości” przynajmniej częściowo pozwala się zorientować w aktualnych tendencjach rozwojowych w branży techniki rolniczej. Pokaz maszyn na ringu sprzyja poznaniu zastosowanych rozwiązań, które nie zawsze można zaobserwować podczas pokazu pracy. W pokazie zostanie zaprezentowanych 20 nowości, w tym 6 ciągników, 2 przyczepy asenizacyjne i 5 maszyn do uprawy gleby i siewu.

– Pokaz opryskiwaczy polowych
Pokaz polega na przejeździe opryskiwacza przez “tor przeszkód”. Oglądający mogą wizualnie porównać stabilizację i amortyzację belki polowej. Ten pokaz opryskiwaczy nie ma oczywiście charakteru konkursu, ale widzowie układają swoją listę maszyn o najlepszym rozwiązaniu stabilizacji belki opryskowej. Na liście pokazowej jest 13 opryskiwaczy.
<img src=http://www.wrpnowe.home.pl/fotomoje/pokazy3-www.jpg align=right width=200
– Show ładowarek teleskopowych i ciągników z ładowaczami czołowymi
Pokaz ładowarek teleskopowych to prawdziwy show, w którym liczy się zarówno technika zastosowana w tych maszynach, jak i fantastyczne umiejętności operatorów. Ten pokaz zawsze wzbudza ogromne emocje u oglądających. Ładowarki teleskopowe, a także bardzo zwrotne mini-ładowarki, stanowią wyposażenie większych gospodarstw rolnych, natomiast w mniejszych gospodarstwach do wszelkich prac przeładunkowych w budynkach gospodarczych i magazynowych niezbędny jest ciągnik z ładowaczem czołowym. Wystawcy prezentujący na ringu ładowacze czołowe zwracają szczególną uwagę na łatwość odłączenia (i zamontowania) tego urządzenia od ciągnika. W tym roku zgłoszenia w tej grupie maszyn są znacznie większe niż w roku poprzednim i obejmują 7 maszyn samojezdnych, w tym 4 mini-ładowarki oraz 5 ładowaczy czołowych.

– Pokaz techniki z zakresu rolnictwa precyzyjnego
System rolnictwa precyzyjnego powoli, ale systematycznie zdobywa coraz więcej zwolenników. W tym roku zostaną pokazane dwa systemy automatycznego prowadzenia ciągnika firm Agrocom i John Deere oraz rozsiewacz nawozów Rauch Axis Q (firma Kuhn) przystosowany do zmiennego nawożenia dawką dostosowaną do lokalnego zapotrzebowania gleby. System automatycznego (równoległego) prowadzenia ciągnika, gwarantujący utrzymanie stałej szerokości roboczej maszyn, pozwala zaoszczędzić przynajmniej 7% paliwa i środków produkcji. Jeszcze większe oszczędności w zużyciu nawozów można uzyskać stosując rozsiewacz, który umożliwia zmienne dozowanie nawozu według opracowanej mapy aplikacyjnej, dostosowanej do miejscowo zróżnicowanej zasobności gleby.

Pokazy w bloku “Pole”
– Pokaz rozsiewaczy do wapna i maszyn do nawożenia organicznego (rozrzutników obornika i wozów asenizacyjnych).
Po raz pierwszy podczas Agro Show będzie zaprezentowana tak obszerna gama maszyn do nawożenia wapnem i do rozprowadzania nawozów organicznych. Pokaz obejmuje 10 maszyn zarówno uznanych producentów krajowych, jak i renomowanych firm zagranicznych (Pol-Mot-Warfama, Agromet Pilmet, Meprozet Kościan, Joskin, Kongskilde, Pichon, Samson, Zunhammer).

– Pokaz maszyn do uprawy i siewu w mulcz
Pokaz maszyn do uprawy i siewu jest ukierunkowany wyłącznie na prezentację systemów uprawowo-siewnych poszczególnych firm. Firma biorąca udział w pokazie zaprezentuje maszynę przygotowującą mulcz i siewnik do siewu w mulcz. Zostanie pokazanych 10 systemów uprawy roli i siewu w mulcz, zarówno producentów krajowych (Unia Group, POM Ltd Brodnica), jak i zagranicznych (Amazone, Kongskilde, Köckerling, Kuhn, Kverneland, Lemken).
<img src=http://www.wrpnowe.home.pl/fotomoje/pokazy1-www.jpg align=left width=200
– Pokaz orki
Pługi ruszają niemal jednocześnie, po nawrocie i zaoraniu pasa powrotnego zatrzymują się na swojej działce pokazowej, a widzowie wchodzą na pole w celu oceny jakości wykonanej orki. Do tego pokazu zgłoszono 8 pługów.

– Pokaz działania bezpieczników non-stop w pługach obracalnych
W ubiegłym roku dążąc do uatrakcyjnienia pokazów maszyn, przeprowadzono “Pokaz działania bezpieczników non-stop w pługach obracalnych”. Ten pokaz cieszył się dużym zainteresowaniem zwiedzających i zostanie również przeprowadzony w tym roku. Koncepcja tej prezentacji zakłada, że w pasie orki pług natrafia na uprzednio umieszczony tam kamień, który powoduje wychylenie korpusu płużonego. Po pokonaniu przeszkody, korpus wraca do pozycji roboczej i pług kontynuuje orkę.

Początek pokazów zaplanowano w piątek na godz. 12.30, a w sobotę i w niedzielę na 11.00. Łącznie w pokazach będzie uczestniczyć ok. 100 maszyn. Istotną nowością dla oglądających pokazy będzie bezpłatny katalog maszyn biorących udział w pokazach. Ten katalog powinien znacznie ułatwić śledzenie przebiegu pokazów, a później dotarcie do stoisk tych wystawców, których maszyny wzbudziły szczególne zainteresowanie podczas prezentacji w ringu lub na polu.

opr. MS/Wrp.pl

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.