fbpx

Agro Show 2008 – jubileuszowa X edycja wystawy

Tegoroczny Agro Show to już dziesiąta edycja tej największej branżowej wystawy techniki rolniczej. W tym roku Wystawa odbędzie się w dniach od 19 do 22 września tradycyjnie na terenie byłego lotniska w Bednarach k/Poznania (gmina Pobiedziska). Chociaż historia Agro Show jest bardzo krótka, to ta Wystawa ma już swój ukształtowany wizerunek i znaczenie. N

Zarówno zajmowaną powierzchnią, jak i liczbą wystawców oraz wystawionych maszyn Agro Show dorównuje innym, o znacznie dłuższej tradycji wystawom maszyn rolniczych w Europie. O jej wysokiej randze w branży przemysłu maszyn rolniczych świadczą także odbywające się tu światowe premiery nowych maszyn. Do wystawców z branży techniki rolniczej dołączyli producenci nawozów, nasion, środków ochrony roślin oraz innych branż związanych z rolnictwem, dzięki czemu rolnicy przybywający na Agro Show mogą zapoznać się z kompletną ofertą środków produkcji i usług dla rolnictwa.

Samasz loteria - baner

Organizator Agro Show – Polska Izba Gospodarcza Maszyn i Urządzeń Rolniczych – zapowiada, że w tym roku w Wystawie weźmie udział jeszcze więcej firm niż w roku ubiegłym. <img src=http://www.wrpnowe.home.pl/fotomoje/bednarywidok-www.jpg align=right width=200
Przypomnijmy, że w AGRO SHOW 2007 uczestniczyło 530 firm, a wystawę zwiedziło ponad 100 tys. osób. W tym roku swój udział zgłosiło 605 wystawców. Tegoroczna Wystawa będzie także rekordowa pod względem zajętej powierzchni.

Wioska” nowoczesnej techniki rolniczej
Podczas trwania Agro Show lotnisko w Bednarach na kilka dni przekształca się w “wioskę” nowoczesnej techniki rolniczej, z główną “ulicą”, którą wytycza szeroki pas startowy. Ten niemal naturalny, “wiejski” charakter wystawy ułatwia wystawcom prezentację maszyn i sprzyja nawiązywaniu bezpośrednich kontaktów z rolnikami. W prezentacji maszyn pomagają pokazy. Pokazy maszyn w ruchu to jeden z głównych celów Agro Show. Na specjalnie przygotowany ringu i polu pokazowym można zobaczyć w pracy niekiedy nawet po kilkanaście maszyn z danej grupy asortymentowej. Dla wielu zainteresowanych rolników jest to wyjątkowa okazja do porównania zastosowanych rozwiązań i ich wpływu na jakość pracy poszczególnych maszyn, czy nawet porównania różnych technologii.

Pokazy maszyn
Formuła pokazów każdego roku jest nieco inna. Wynika to m.in. z opinii zebranych przez Organizatora po pokazach podczas poprzedniej Wystawy. W tym roku pokazy odbędą się w dwóch blokach: Ring i Pole, od piątku do niedzieli. Szacunkowo czas pokazu wyniesie ok. 2 h.
Pokazy w bloku Ring:

– Pokaz “Nowości”
W tym bloku zostaną zaprezentowane ciągniki, narzędzia, maszyny i urządzenia nowe lub udoskonalone, wprowadzone na rynek w okresie od poprzedniej wystawy Agro Show. Wystawa jest coraz większa, a zwiedzający, przybywający do Bednar na jeden dzień, nie zawsze są w stanie dotrzeć do interesujących ich nowych rozwiązań. Pokaz “Nowości” przynajmniej częściowo pozwala się zorientować w aktualnych tendencjach rozwojowych w branży techniki rolniczej. Pokaz maszyn na ringu sprzyja poznaniu zastosowanych rozwiązań, które nie zawsze można zaobserwować podczas pokazu pracy. W pokazie zostanie zaprezentowanych 20 nowości, w tym 6 ciągników, 2 przyczepy asenizacyjne i 5 maszyn do uprawy gleby i siewu.

– Pokaz opryskiwaczy polowych
Pokaz polega na przejeździe opryskiwacza przez “tor przeszkód”. Oglądający mogą wizualnie porównać stabilizację i amortyzację belki polowej. Ten pokaz opryskiwaczy nie ma oczywiście charakteru konkursu, ale widzowie układają swoją listę maszyn o najlepszym rozwiązaniu stabilizacji belki opryskowej. Na liście pokazowej jest 13 opryskiwaczy.
<img src=http://www.wrpnowe.home.pl/fotomoje/pokazy3-www.jpg align=right width=200
– Show ładowarek teleskopowych i ciągników z ładowaczami czołowymi
Pokaz ładowarek teleskopowych to prawdziwy show, w którym liczy się zarówno technika zastosowana w tych maszynach, jak i fantastyczne umiejętności operatorów. Ten pokaz zawsze wzbudza ogromne emocje u oglądających. Ładowarki teleskopowe, a także bardzo zwrotne mini-ładowarki, stanowią wyposażenie większych gospodarstw rolnych, natomiast w mniejszych gospodarstwach do wszelkich prac przeładunkowych w budynkach gospodarczych i magazynowych niezbędny jest ciągnik z ładowaczem czołowym. Wystawcy prezentujący na ringu ładowacze czołowe zwracają szczególną uwagę na łatwość odłączenia (i zamontowania) tego urządzenia od ciągnika. W tym roku zgłoszenia w tej grupie maszyn są znacznie większe niż w roku poprzednim i obejmują 7 maszyn samojezdnych, w tym 4 mini-ładowarki oraz 5 ładowaczy czołowych.

– Pokaz techniki z zakresu rolnictwa precyzyjnego
System rolnictwa precyzyjnego powoli, ale systematycznie zdobywa coraz więcej zwolenników. W tym roku zostaną pokazane dwa systemy automatycznego prowadzenia ciągnika firm Agrocom i John Deere oraz rozsiewacz nawozów Rauch Axis Q (firma Kuhn) przystosowany do zmiennego nawożenia dawką dostosowaną do lokalnego zapotrzebowania gleby. System automatycznego (równoległego) prowadzenia ciągnika, gwarantujący utrzymanie stałej szerokości roboczej maszyn, pozwala zaoszczędzić przynajmniej 7% paliwa i środków produkcji. Jeszcze większe oszczędności w zużyciu nawozów można uzyskać stosując rozsiewacz, który umożliwia zmienne dozowanie nawozu według opracowanej mapy aplikacyjnej, dostosowanej do miejscowo zróżnicowanej zasobności gleby.

Pokazy w bloku “Pole”
– Pokaz rozsiewaczy do wapna i maszyn do nawożenia organicznego (rozrzutników obornika i wozów asenizacyjnych).
Po raz pierwszy podczas Agro Show będzie zaprezentowana tak obszerna gama maszyn do nawożenia wapnem i do rozprowadzania nawozów organicznych. Pokaz obejmuje 10 maszyn zarówno uznanych producentów krajowych, jak i renomowanych firm zagranicznych (Pol-Mot-Warfama, Agromet Pilmet, Meprozet Kościan, Joskin, Kongskilde, Pichon, Samson, Zunhammer).

– Pokaz maszyn do uprawy i siewu w mulcz
Pokaz maszyn do uprawy i siewu jest ukierunkowany wyłącznie na prezentację systemów uprawowo-siewnych poszczególnych firm. Firma biorąca udział w pokazie zaprezentuje maszynę przygotowującą mulcz i siewnik do siewu w mulcz. Zostanie pokazanych 10 systemów uprawy roli i siewu w mulcz, zarówno producentów krajowych (Unia Group, POM Ltd Brodnica), jak i zagranicznych (Amazone, Kongskilde, Köckerling, Kuhn, Kverneland, Lemken).
<img src=http://www.wrpnowe.home.pl/fotomoje/pokazy1-www.jpg align=left width=200
– Pokaz orki
Pługi ruszają niemal jednocześnie, po nawrocie i zaoraniu pasa powrotnego zatrzymują się na swojej działce pokazowej, a widzowie wchodzą na pole w celu oceny jakości wykonanej orki. Do tego pokazu zgłoszono 8 pługów.

– Pokaz działania bezpieczników non-stop w pługach obracalnych
W ubiegłym roku dążąc do uatrakcyjnienia pokazów maszyn, przeprowadzono “Pokaz działania bezpieczników non-stop w pługach obracalnych”. Ten pokaz cieszył się dużym zainteresowaniem zwiedzających i zostanie również przeprowadzony w tym roku. Koncepcja tej prezentacji zakłada, że w pasie orki pług natrafia na uprzednio umieszczony tam kamień, który powoduje wychylenie korpusu płużonego. Po pokonaniu przeszkody, korpus wraca do pozycji roboczej i pług kontynuuje orkę.

Początek pokazów zaplanowano w piątek na godz. 12.30, a w sobotę i w niedzielę na 11.00. Łącznie w pokazach będzie uczestniczyć ok. 100 maszyn. Istotną nowością dla oglądających pokazy będzie bezpłatny katalog maszyn biorących udział w pokazach. Ten katalog powinien znacznie ułatwić śledzenie przebiegu pokazów, a później dotarcie do stoisk tych wystawców, których maszyny wzbudziły szczególne zainteresowanie podczas prezentacji w ringu lub na polu.

opr. MS/Wrp.pl

SDF baner ciągnik
Baner Syngenta
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.