AGRO DEBATA dotycząca rolniczego szkolnictwa zawodowego

Podczas tegorocznej edycji AGRO SHOW nowością będzie DEBATA organizowana przez Polską Izbę Gospodarczą Maszyn i Urządzeń Rolniczych przy współudziale Telewizji Polskiej. Debata dotyczyć będzie problematyki zawodowego szkolnictwa rolniczego w Polsce. Tytuł debaty to: „Zawód Cię nie zawiedzie. Rynek pracy techniki rolniczej, a system edukacji zawodowej. Najważniejsze problemy.”

A skąd właśnie taka tematyka pierwszej debaty? Polska Izba Gospodarcza Maszyn i Urządzeń Rolniczych zrzesza firmy z branży i na co dzień styka się z problemami, jakie bezpośrednio i pośrednio jej dotyczą. Temat poniekąd wyszedł od naszych firm członkowskich. Wszyscy wiemy, że w Polsce rolnictwo jako gałąź gospodarki dynamicznie się rozwija i cały czas potrzebuje nowych pracowników. Od naszych członków mamy informacje, że z tym od dłuższego już czasu jest ciężko… Na rynku pracy brakuje bowiem odpowiednio wyszkolonych absolwentów.

Okazuje się, że firmy z branży rolniczej od lat borykają się ze znalezieniem dobrze wykwalifikowanych pracowników. Właściwie wszystkie przedsiębiorstwa w większym lub mniejszym stopniu muszą brać na siebie trud i koszt wyszkolenia pracowników, kierując ich na specjalistyczne kursy oraz szkolenia. Gdzie zatem leży sedno problemu? Dlaczego rolnicze szkoły zawodowe nie są w stanie sprostać wymaganiom firm z branży? Kto ponosi odpowiedzialność za tę niekomfortową sytuację i jak jej zaradzić?

Wśród głównych zadań statutowych PIGMIUR można wymienić przede wszystkim: rozwój edukacji zawodowej, współpracę ze szkołami i uczelniami rolniczymi, organizowanie oraz wspieranie szkolnictwa zawodowego. W związku powyższym – temat debaty idealnie wpisuje się w zakres działań Izby.

AGRO DEBATA poświęcona będzie analizie obecnego stanu kształcenia zawodowego w szkołach rolniczych. Wydarzenie zapowiada się bardzo ciekawie. Do udziału w dyskusji zaproszeni zostali przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Ministerstwa Edukacji Narodowej. W debacie weźmie udział również przedstawiciel kadry nauczycielskiej na co dzień pracujący z młodzieżą w jednej ze szkół rolniczych. Nie zabraknie również przedstawicieli przedsiębiorców z branży maszyn i urządzeń rolniczych. Warto podkreślić, że do debaty zostali zaproszeni również nauczyciele i uczniowie, którzy w jednej z jej części będą mogli włączyć się do dyskusji i zadać nurtujące ich pytania wszystkim zaproszonym gościom.

Podczas debaty postaramy się uzyskać odpowiedzi na szereg pytań, które nasuwają się gdy myślimy o edukacji rolniczej – Czy poziom kształcenia odpowiada wymogom firm z branży maszyn i urządzeń rolniczych? Czy absolwenci, którzy trafiają na rynek pracy są w odpowiedni sposób przygotowani do zawodu mechanizatora czy serwisanta maszyn rolniczych? Jaki jest kierunek rozwoju branżowych szkół zawodowych w Polsce?

Mamy nadzieję, że wynikiem debaty będzie krótka i fachowa diagnoza stanu szkolnictwa oraz kilka wskazówek na przyszłość. Zdajemy sobie sprawę z tego, że podczas jednej debaty nie rozwiążemy wszystkich problemów, ale na pewno odpowiemy na pytania co zrobić, by było lepiej oraz w jaki sposób usprawnić metody kształcenia, by poziom absolwentów trafiających na rynek pracy był wyższy. Wierzymy, że będzie to początek dłuższej dyskusji i działań w przyszłości, które w efekcie przyczynią się do podniesienia jakości świadczonych usług w branży maszyn i urządzeń rolniczych. A to z kolei w bezpośredni sposób przełoży się na efektywność i komfort pracy polskich rolników.

Debata odbędzie się w pierwszym dniu Wystawy, 18 września, 2015 roku. Zapraszamy!