Agritechnica 2011 w liczbach

415.000 zwiedzających na wystawie Agritechnica 2011, 100.000 gości z zagranicy – znaczenie rolnictwa i techniki rolniczej na świecie nieustannie rośnie.

Agritechnica 2011 w imponujący sposób zademonstrowała światowe znaczenie rolnictwa i techniki rolniczej. Przyciągając ponad 2.700 wystawców, okrągłych 415.000 zwiedzających, w tym 100.000 z zagranicy, osiągnęła nowy wymiar” – takich słów użył dyrektor zarządzający organizatora wystawy DLG (Deutsche Landwirtschafts-Gesellschaft/Niemieckie Towarzystwo Rolnicze) dr Reinhard Grandke, na zakończenie wystawy techniki rolniczej w dniu 19 listopada 2011 r., w swoim wystąpieniu przed prasą w Hanowerze. Wynikiem tym Agritechnica potwierdza swą wiodącą rolę światowego punktu spotkań dla branży techniki rolniczej.

Wstępne podsumowanie wystawy
Zarówno przemysł maszyn rolniczych, jak i przemysł poddostawczy doskonale wypadły na wystawie Agritechnica 2011. Kompletną ofertę maszyn, narzędzi, części zamiennych i osprzętu przedstawiło ponad 2.700 przedsiębiorstw z 48 państw. Udział zagranicy wzrósł z 47 procent w roku 2009 do obecnie 50 procent. Ilość wystawców w ostatnich latach więcej niż podwoiła się, a ilość wystawców z zagranicy w tym samym okresie wzrosła ponad trzykrotnie.

Agritechnica stanowi dla przemysłu maszyn rolniczych platformę, pomocną przy wprowadzaniu na rynek nowych maszyn i urządzeń. Innowacje w dziedzinie elektroniki, techniki sterowania i regulacji oraz zarządzania danymi umożliwiają osiągnięcie nowego wymiaru precyzji i efektywności.

Ilością okrągłych 415.000 zwiedzających Agritechnica osiągnęła nowy rekord. W porównaniu z rokiem 2009 stanowi to wzrost o okrągłych 18 procent. Taki wynik wskazuje na ogromne zainteresowanie rolników i ekspertów najnowocześniejszą techniką i nadającymi kierunek rozwoju koncepcjami. Wobec pozytywnych perspektyw na całym świecie rolnicy chcą korzystać z nowoczesnej techniki w celu optymalizacji profesjonalnej uprawy roślin.

Okrągłych 315.000 zwiedzających przybyło z kraju. Przeprowadzona wśród gości neutralna ankieta wykazała bardzo dobry udział rolników ze wszystkich regionów. Z Niemiec południowych i południowo-zachodnich przybyło 39 procent, z Niemiec północnych i zachodnich 48 procent a z Niemiec wschodnich 13 procent.

Agritechnica jeszcze nigdy nie była tak międzynarodowa jak obecnie. Przyrost ilości międzynarodowych gości fachowców w porównaniu z rokiem 2009 o 25 procent do wartości okrągłych 100.000 stanowią głównie przybysze z Niderlandów (ponad 10.000 gości), Szwajcarii (9.000), Austrii (8.400), Irlandii (6.100), Danii (6.000), Francji (5.400), Wielkiej Brytanii (5.200), Finlandii (3.300) i Włoch (3.200).
Zgodnie z oczekiwaniami Agritechnica stała się magnesem, który przyciągnął okrągłych 18.000 decydentów i inwestorów z dużych przedsiębiorstw Europy Środkowej i Wschodniej. Odpowiada to przyrostowi o 25 procent w porównaniu z rokiem 2009. Najwięcej gości z tego regionu przybyło z Polski (3.200), Czech (3.000), Rosji (2.300) i Ukrainy (1.600).
Charakter wiodącej w świecie wystawy imponująco potwierdziła większa niż dotychczas ilość gości z Ameryki Północnej i Południowej (6.100 gości). Również frekwencja z krajów progowych jak Indie, Chiny i Pakistan (2.000) wzrosła bardzo wyraźnie.

Pełnych 55 procent wszystkich gości wystawy Agritechnica to przedsiębiorcy rolni.
Wśród nich 23 procent stanowią zakłady zagospodarowujące powierzchnię do 50 ha, 23 procent od 51 ha do 100 ha, 42 procent od 101 ha do 1.000 ha i 12 procent zagospodarowuje ponad 1.000 ha. Więcej niż 33.000 gości reprezentowało handel i dystrybucję maszyn rolniczych a ponad 32.000 przemysł budowy maszyn i przemysł poddostawczy. Ponadto wystawę Agritechnica 2011 odwiedziło około 34.000 krajowych i zagranicznych przedsiębiorców oferujących usługi dla rolnictwa.

Przeprowadzona wśród gości wystawy ankieta wykazała, że dwie trzecie ankietowanych rolników ocenia sytuację swojego gospodarstwa jako dobrą. Wartość ta jest o całych 20 procent wyższa niż w roku 2009. Ponadto wyniki wskazują na to, że niemal trzy czwarte rolników ma na nadchodzące dwa lata konkretne plany inwestycyjne.

Goście fachowcy najwięcej uwagi poświęcili jak zwykle traktorom i pojazdom transportowym, całej gamie maszyn i narzędzi do uprawy roli a także technice do zbiorów zboża, roślin pastewnych i okopowych. Duże zainteresowanie budziła ponadto technika do siewu, pielęgnacji i ochrony roślin oraz nawożenia a także osprzęt i części zamienne. Również liczne oferty specjalne, jak technika leśna, uprawa warzyw lub technika komunalna/pielęgnacja krajobrazu, spotkały się z dużym zainteresowaniem.

Większe, szybsze, szersze – te atrybuty charakteryzują nadal liczne udoskonalenia w technice rolniczej, jednak niemal wszędzie ich znaczenie stopniowo zaczynają przesłaniać wciąż nowe osiągnięcia w dziedzinie elektroniki i zastosowania czujników. Głównie one decydują dzisiaj o stopniu innowacyjności maszyn i systemów, której celem jest wzrost efektywności i precyzji procesów, redukcja zanieczyszczeń i obniżenie kosztów. Było to wyraźnie odczuwalne na wystawie 2011, w szczególności na imprezie special “Smart Farming – Rolnictwo z głową”. Dostępne tam informacje o najnowszych osiągnięciach techniki sensorowej, nawigacji i zarządzania danymi spotkały się z nieprzeciętnie dużym zainteresowaniem rolników.

Na przewidywany niedobór fachowców wśród producentów i usługodawców w dziedzinie techniki rolniczej wystawa Agritechnica zareagowała specjalną ofertą. W ramach imprezy “Werkstatt Live” fachowcy tej branży, począwszy od ucznia zawodu aż po majstra, demonstrowali swoje umiejętności i swój potencjał wykonując typowe prace konserwacyjne i serwisowe na maszynach o nowoczesnej konstrukcji. Ponadto producenci informowali zainteresowanych o atrakcyjnych możliwościach zatrudnienia konstruktorów maszyn, elektrotechników i informatyków.

Liczne międzynarodowe imprezy i fora, poruszające interesujące i atrakcyjne dla profesjonalnych rolników i fachowców tematy, stały się znakiem firmowym Agritechniki.

Młode kadry to już stały element wystawy Agritechnica. Ponad 10.000 młodych rolników, uczniów i studentów z kraju i zagranicy brało udział w różnych imprezach oferowanych na wystawie Agritechnica. Na podkreślenie zasługuje dyskusja na podium, w której brało udział ponad 400 młodych przedsiębiorców z wielu państw europejskich, poświęcona tematyce prowadzenia i zarządzanie gospodarstwami rolnymi. Duże zainteresowanie wzbudziły przy tym raporty młodych rolników z Niemiec i Austrii, kierujących gospodarstwami w Australii, Kanadzie, Polsce i Rosji. Highlight Agritechniki 2011 – na to miano zasłużyła znowu impreza “Young Farmer’s Party”, przeprowadzona po raz pierwszy w hali TUI-Arena. Wzięło w niej udział ponad 3.000 przedstawicieli młodego pokolenia.

Następna Agritechnica odbędzie się jak zwykle na terenie wystawowym w Hanowerze w dniach od 12 do 16 listopada 2013 roku (Dni Ekskluzywne 10 i 11 listopada).
Źródło: DLG

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności