Agritechnica 2007: Złoto, srebro i maszyny rolnicze

Zakończona w sobotę największa europejska impreza wystawiennicza – hanoverska Agritechnica, skupiła producentów i gości z całego świata. Tradycyjnie przyznane zostały nagrody. Złote i srebrne medale przypadły w udziale producentom maszyn rolniczych, producentom sprzętu użytecznego w gospodarstwie. Innowacje które można było oglądać na targach można podzielić na trzy grupy – innowacje, usprawnienia i gadżety. N

Najbardziej rewolucyjnym i zasługującym na uwagę rozwiązaniem jest nowa seria ciągników John Deere E Premium odznaczona złotym medalem. Ciągniki te wyposażone są w generator elektryczny, który przy 1400 obrotach na minutę osiąga moc 20kW i napięciu znamionowym 230/400V. Choć rozwiązanie to znane jest choćby nawet w technice militarnej od wielu lat, o tyle w rolnictwie zastosowano je po raz pierwszy. Pozwoli to na łatwe i co najważniejsze o wiele oszczędniejsze niż w przypadku systemów hydrauliki siłowej wykorzystanie mocy ciągnika. Ponadto znacznie ułatwi transmisję energii do skomplikowanych maszyn ogrodniczych, kombajnów ziemniaczanych, i wszystkich innych maszynach. Zamiast wielu magistral hydraulicznych wystarczy jeden przewód elektryczny. O wiele prostsze będzie teraz sterowanie odbiornikami energii.

Kolejnym złotym medalistą jest rozsiewacz nawozowy RAUCH AXIS 30.1 EDR (electric drive). Jest to pierwszy rozsiewacz nawozów o napędzie elektrycznym. Dwa dyski napędzane silnikami elektrycznymi, prądem o napięciu 400V pozwalają się łatwo regulować. Eksploatacja jest tyleż dokładna co prosta. Rozsiewacz dedykowany jest do ciągników John Deere E Premium.

<img src=http://www.wrpnowe.home.pl/fotomoje/agritechnica2.jpg align=left width=200
Firma Amazone otrzymała złoty medal za system oddzielania ziarna wysiewanego. Dzięki temu, że ziarno jest selektywnie podawane do przewodu łączącego dozownik z redlicą możliwy jest wysiew zbórz z prędkością przekraczającą 15 km/h. Drugim złotym medalem dla Amazone nagrodzono system obrazowej kontroli wysiewanego nawozu za pomocą kamery zabudowanej w tylnej części rozsiewacza. Rozwiązanie to pozwala na niezwykle dokładny wysiew nawozu.

Równie ciekawe, użyteczne rozwiązanie kontroli czystości zboża w trakcie omłotu o nazwie Grain Cam zaprezentował koncern CNH. Rozwiązanie polega na wykorzystaniu obrazu stereoskowpowego w ocenie ilości połamanych ziaren i plew w ziarnie. System zamontowany w kombajnach zbożowych pozwoli na optymalną regulację maszyny w trakcie pracy.

Prasy zmiennokomorowe Krone wyposażone zostały w system rolujący oparty o nowatorski pas NovoGrip. Dzięki temu rozwiązaniu uzyskuje się twardość bel uzyskiwaną do tej pory przez prasy wyposażone w łańcuchy, przy cichej pracy charakterystycznej dla pras pasowych.

Kinderfinder to nagrodzony złotym medalem system nadzoru nad bawiącymi się na podwórku dziećmi. Na rękę dziecka nakłada się specjalną bransoletkę” emitująca sygnał radiowy odbierany przez odbiornik zamontowany w kabinie ciągnika. Jeśli odległość między dzieckiem a ciągnikiem jest zbyt mała system ostrzega traktorzystę unieruchamiając ciągnik.

Srebrne medale przypadły między innymi za podobne rozwiązanie koncernom Same Deutz-Fahr i Agco-Fendt za silniki zasilane czystym olejem rzepakowym. W jednym i drugim rozwiązaniu zastosowano dobrze znane od wielu lat dwuzbiornikowe instalacje paliwowe.

Valtra została nagrodzona srebrnym medalem za kierowany przedni TUZ o nazwie LH Link. Rozwiązanie to jest niezwykle użyteczne w przypadku używania kosiarek przednich. TUZ pracuje razem z układem kierowniczym kierując kosiarkę po łuku zataczania zgodnym z łukiem kół.

<img src=http://www.wrpnowe.home.pl/fotomoje/agritechnica3.jpg align=right width=200
Lemken nagrodzony został srebrnym medalem za odkładnice ażurowe o nazwie DuraMaxx. Innowacyjność rozwiązania polega na użyciu specjalnej stali i wzomocnień palców odkładnicy.

Największa na świecie wystawa techniki rolniczej, Agritechnica 2007, stanęła do startu z rekordowym udziałem wystawców. Włącznie do soboty, 17 listopada 2007 r. teren wystawowy w Hanowerze stanie się miejscem spotkań światowego rolnictwa. 2.247 przedsiębiorstw z 36 państw, w tym 2.168 wystawców bezpośrednich i 79 dodatkowo reprezentowanych firm, zaprezentowało pełny fachowy program agrarny. W porównaniu z ostatnią imprezą w roku 2005 ilość wystawców wzrosła o prawie 40 procent. Jednocześnie powiększyła się o ponad 35 procent powierzchnia wystawiennicza. Wzrost liczby wystawców jest wyrazem rozkwitu całej branży agrarnej i wyraźnego wzrostu gospodarczej rangi rolnictwa i techniki rolniczej. Według nieoficjalnych danych prym wśród zwiedzających wieli goście z Rosji i innych państw byłego bloku wschodniego. Wszędzie tam, gdzie wystawiano “godne rosyjskich areałów” maszyny, językiem rosyjskim posługiwało się nawet 20% zwiedzających. Maszyny o ogromnych rozmiarach, gigantyczne ciągniki, potężne kombajny zbożowe mechanizują rosyjskie rolnictwo. Uruchomienie potencjału śpiącego za naszą wschodnią granicą niedźwiedzia może wstrząsnąć rynkiem płodów rolnych na całym świecie. Nie nastąpi to w krótkim czasie, ale koncerny produkujące agrokulturalne monstra uruchamiają machinę.

D. Alankiewicz
WRP
opr. MS
foto: www.Agritechnica.com