Agritechnica 2007: Największe targi techniki rolniczej

W Hanowerze (Niemcy) trwa wystawa Agritechnica. To jedna z największych imprez tego typu na świecie. W wystwie bierze udział 2.247 przedsiębiorstw z 36 państw. Organizatorem targów jest Niemieckie Towarzystwo Rolnicze (DLG).

Największa na świecie wystawa techniki rolniczej, Agritechnica 2007, stanęła do startu z rekordowym udziałem wystawców. Włącznie do soboty, 17 listopada 2007 r. teren wystawowy w Hanowerze stanie się miejscem spotkań światowego rolnictwa. 2.247 przedsiębiorstw z 36 państw, w tym 2.168 wystawców bezpośrednich i 79 dodatkowo reprezentowanych firm, zaprezentuje pełny fachowy program agrarny. W porównaniu z ostatnią imprezą w roku 2005 ilość wystawców wzrosła o prawie 40 procent. Jednocześnie powiększyła się też powierzchnia wystawiennicza a mianowicie o ponad 35 procent. Tym doskonałym wynikiem Agritechnica nadal umacnia swoją wiodącą na rynku światowym pozycję wystawy przewodniej w dziedzinie techniki rolniczej. Wzrost liczby wystawców jest wyrazem rozkwitu całej branży agrarnej i wyraźnego wzrostu gospodarczej rangi rolnictwa i techniki rolniczej.

Większość spośród 957 przedsiębiorstw zagranicznych (2005: 561 przedsiębiorstw) pochodzi z Włoch (283), Niderlandów (83), Austrii (64), Francji (55), Turcji (50), Danii (45), Hiszpanii (41) Wielkiej Brytanii (38) i Chin (34). Zwraca uwagę większa o 100 procent ilość wystawców z Włoch oraz niebywałe dotychczas ilościowe zainteresowanie wystawą Agritechnica tureckich producentów traktorów, maszyn i sprzętu rolniczego. Cieszy też duży udział z Polski (19 wystawców), Czech (19) i Rosji (15). Ale również i przedsiębiorstwa prawie wszystkich pozostałych państw zwiększyły swój udział w większym niż kiedykolwiek stopniu. Na uwagę zasługuje ponadto, że ofertę swą zaprezentuje ponad 50 wystawców z USA i Kanady oraz po raz pierwszy 23 przedsiębiorstwa argentyńskie i 13 indyjskich. DLG ocenia to jako wyraźny sygnał, iż przedsiębiorstwa z tych państw swoim udziałem w wystawie Agritechnica pragną skorzystać z jej oferty jako platformy innowacji oraz jako możliwości dostępu do światowych rynków zbytu.

Agritechnica to także świetnia propozycja dla młodych rolników. Przybyli z wielu państw europejskich. Młodzi rolnicy jeszcze bardziej niż w latach zdominują obraz tegorocznej wystawy Agritechnica. Młode DLG wspólnie ze Związkiem Niemieckiej Młodzieży Wiejskiej (BDL) i europejskim Związkiem Młodych Rolników (CEJA) również i na tegorocznej Agritechnice 2007 przeprowadzi Europejski Zjazd Młodych Rolników i Studentów Rolnictwa. W czwartek, 15 listopada, o godzinie 18.00 będzie miała miejsce dyskusja na podium z udziałem młodych rolników, między innymi z Polski, Francji, Wielkiej Brytanii i Niemiec.
W roku 2005 wystawę Agritechnica zwiedziło okrągłych 260.000 gości, w tym 44.000 z zagranicy. W tym roku organizatorzy wystawy oczekują podobnej frekwencji.

źródło: biuro prasowe Agritechnica
opr. MS
Wrp.pl

N