Podczas nieformalnego lunchu Rady ds. Rolnictwa i Rybołówstwa UE ministrowie rolnictwa rozmawiali o raporcie ze Strategicznego Dialogu na temat Przyszłości Rolnictwa w UE. Węgierski wiceminister Zsolt Feldman, który przewodniczył AGRIFISH, podczas konferencji prasowej wyraźnie unikał odpowiedzi na pytanie o wnioski z tych rozmów.
Dialog odpowiedzią na protesty rolników
Strategiczny Dialog na temat Przyszłości Rolnictwa w UE został zainicjowany przez Ursulę von der Leyen w odpowiedzi na protesty rolników trwające od jesieni 2023 r. (pierwszym z nich była blokada przejścia granicznego w Medyce) do lata 2024 r. Przyjął formę platformy rozmów “głównych interesariuszy z całego łańcucha rolno-spożywczego, w tym rolników, spółdzielni, przedsiębiorstw rolno-spożywczych, jak również organizacji pozarządowych i przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego, instytucji finansowych i środowisk akademickich” – jak informuje Komisja Europejska.
Wpływ niemieckiej literatury średniowiecznej na rozwój rolnictwa w UE
Przewodniczącym tej platformy został Niemiec, prof. Peter Strohschneider, “ze względu na swoje wieloletnie doświadczenie, zwłaszcza w roli przewodniczącego powołanej przez niemiecki rząd federalny Komisji ds. Przyszłości Rolnictwa – informuje KE.
O doświadczeniu Petera Strohschneidera, które w opinii Ursuli von der Leyen predestynowało go do kierowania pracami na temat przyszłości rolnictwa w Unii Europejskiej, możemy przeczytać na stronie internetowej International Science Council . Notka biograficzna informuje nas, że Peter Strohschneider studiował filologię germańską, prawo, historię, socjologię i nauki polityczne. (…) był profesorem niemieckich studiów średniowiecznych i wczesnonowożytnych (…) kieruje katedrą niemieckich studiów średniowiecznych na LMU w Monachium. Jego zainteresowania badawcze skupiają się na niemieckiej kulturze i literaturze średniowiecznej i przednowoczesnej, a także na polityce badań naukowych. (…) przewodniczył Niemieckiej Radzie Nauk i Nauk Humanistycznych, (…) był prezesem Niemieckiej Fundacji Badawczej (…) jest również zaangażowany w różne komisje instytucjonalne i polityczne (m.in. w federalną Komisję ds. Przyszłości Rolnictwa ZKL).
Kontrowersje wokół Dialogu
Raport podsumowujący Dialog ogłosiła 4 września Ursula von der Leyen. Konkluzje i zalecenia tego raportu wzbudziły szereg kontrowersji wśród organizacji rolniczych w UE – między innymi Krajowa Rada Izb Rolniczych wraz z Federacją Związków Branżowych Producentów Rolnych, NSZZ RI „Solidarność”, ZZR Ojczyzna i ZZR Samoobrona przyjęły stanowisko negatywne wobec raportu.
Szczególne kontrowersje budzi zalecenie odejścia od płatności obszarowych i hodowli zwierzęcej, oraz zawoalowana sugestia zmniejszenia budżetu WPR na rzecz Funduszu Sprawiedliwej Transformacji finansującego zrównoważone rolnictwo.
Strategiczny Dialog a przyszłość WPR
Jak zalecenia Strategicznego Dialogu wpłyną na przyszłość Wspólnej Polityki Rolnej, skoro niektóre z nich są sprzeczne z konkluzjami przyjętymi przez Radę ds. Rolnictwa za prezydencji belgijskiej? W jaki sposób wpłyną na konkluzje dotyczące WPR, których przyjęcia jeszcze jesienią tego roku chcą, korzystając z okresu swojej prezydencji, Węgry?
Kilka problematycznych kwestii…
Węgierski wiceminister rolnictwa Zsolt Feldman przewodniczący obradom AGRIFISH wyraźnie unikał odpowiedzi na te pytania. Przyznał, że w raporcie “jest kilka problematycznych kwestii” jak np. przyszłość hodowli, ale ministrowie wysłuchawszy podczas lunchu raportu profesora Strohschneidera “wskazali szereg kwestii pozytywnych” i mówili o znaczeniu zrównoważonego podejścia. Ministrowie zwracali też uwagę, że utworzenie Funduszu Sprawiedliwej Transformacji to kolejna biurokracja, a to nie jest celem WPR.
Konkluzje kontra raport?
– Uważamy, że raport o Dialogu Strategicznym jest ważnym, ale nie jedynym dokumentem i to, co powiedziały państwa członkowskie, pozwala nam skłaniać się ku temu, że jest istotne wsparcie dla opracowania przez Radę (AGRIFISH – red.) wizji przyszłości rolnictwa, a w ślad za konkluzjami pojawią się akty ustawodawcze – mówił ostrożnie, ale z optymizmem węgierski wiceminister rolnictwa.