fbpx

AGRIFISH: niepokojące słowa o budżecie wspólnej polityki rolnej

W poniedziałek 23 września odbyło się posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Rybołówstwa UE (AGRIFISH). Ministrowie rolnictwa 27 państw członkowskich Unii Europejskiej byli zadziwiająco zgodni w krytyce Wspólnej Polityki Rolnej. Z ust minister rolnictwa Luksemburga padło jednak niepokojące zdanie – a przecież komisarzem UE ds. rolnictwa będzie Luksemburczyk.

Samasz loteria - baner

Poranne posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Rybołówstwa Unii Europejskiej w poniedziałek 23 września dotyczyło oceny Wspólnej Polityki Rolnej w drugim roku jej funkcjonowania. Obrady odbyły się z inicjatywy Węgier, które w lipcu objęły półroczną prezydencję w UE.

Krytyka WPR

Podstawą debaty był dokument opracowany przez Łotwę. Wypowiedź ministra rolnictwa Łotwy Armanda Krauze można streścić do kilku tez: proces implementacji krajowych planów strategicznych jest zbyt powolny; warunki dystrybucji środków są zbyt restrykcyjne; jesteśmy oparci o rozwiązania, które się nie sprawdzają; potrzebujemy unikać restrykcji, oddalamy się od uproszczeń; trzeba odejść od niepotrzebnej biurokracji. To wszystko należy zrobić już teraz.

Niezrozumiałe stanowisko Komisji Europejskiej

Z łotewskim ministrem zgodzili się wszyscy ministrowie rolnictwa 27 państw członkowskich Unii Europejskiej. Bez wyjątku mówili o tym, że Wspólna Polityka Rolna jest zbyt skomplikowana, procedury są zbyt szczegółowe, zbyt sztywne, niedające możliwości reagowania na zmieniające się okoliczności, których nie sposób było przewidzieć w momencie tworzenia krajowych planów strategicznych. Minister Czesław Siekierski powiedział, że Polska wnioskowała do Komisji Europejskiej o umożliwienie szybszej i skuteczniejszej reakcji na sytuacje kryzysowe, jednak bez efektu.

– Niezrozumiałe jest dla nas, dlaczego Komisja Europejska nie przyjmuje polskiej argumentacji – powiedział minister Siekierski.

WPR trzeba też uwolnić od kontroli ze strony Komisji Europejskiej – bo, jak mówił minister rolnictwa Hiszpanii Luis Planas, “nie może być tak, że my kontrolujemy a potem sami jesteśmy kontrolowani”.

Biurokratyczne absurdy WPR

Debiurokratyzacja Wspólnej Polityki Rolnej była na ustach wszystkich ministrów. Przykład absurdu administracyjnego podał litewski minister Kazys Starkevicius.

–  Dziś rolnik, który przy dofinansowaniu unijnym zainwestował w sprzęt do uprawy warzyw, nie może wykorzystać go do zboża, bo nie ma tego zatwierdzonego w planie inwestycyjnym. Nie może go wykorzystać nawet do usuwania śniegu.  To nieracjonalne. Należy odejść od administrowania i pozwolić rolnikom, żeby naprawdę byli właścicielami swoich gospodarstw. Potrzebny jest zdrowy rozsądek, czas zmienić te przepisy – wzywamy Komisję, aby zrobiła to jak najprędzej. Zbyt wiele żądamy od rolników, bo nie dajemy im pracować normalnie – przemyślmy to wszystko – mówił Litwin.

Uproszczenie? Nie udało się to od 15 lat

Postulaty ministrów rolnictwa państw UE są słuszne i budzą nadzieję. Jednak można przypuszczać, że słowa portugalskiego ministra rolnictwa José Manuela Fernandesa nie wzbudziły zdziwienia unijnych polityków:

– Zgadzam się, że wymagamy od rolników zbyt wiele. Potrzebujemy debiurokratyzacji, potrzebujemy przyspieszenia działań. Ale działam w strukturach UE od 2009 r. i za każdym razem, kiedy mówimy o uproszczeniu, zaczynam się bać. Parlament chce uproszczenia, Komisja chce uproszczenia, Rada chce – a za każdym razem wychodzą utrudnienia. Dlaczego? – pytał portugalski minister.

Czy rzeczywiście chodzi o “ludzką twarz” WPR?

Głos zabrała również, co oczywiste, minister rolnictwa Wielkiego Księstwa Luksemburga, Martine Hansen – kuzynka desygnowanego już na komisarza UE ds. rolnictwa Christophe’a Hansena. Ona również, choć dosyć oględnie, powiedziała o tym, że krajowe plany strategiczne dla Wspólnej Polityki Rolnej są zbyt skomplikowane, przeciążone, że powinny być naprawdę strategiczne, a więc bardziej ogólne, ponieważ plany nigdy nie są do końca zgodne z efektami działań.

Martine Hansen powiedziała jednak jedno zdanie, które w ustach kuzynki przyszłego (już przyjętego na to stanowisko) komisarza ds. rolnictwa UE, brzmi niepokojąco:

Prosimy o uproszczone wersje planów strategicznych możliwych do zrealizowania przy MNIEJSZYM budżecie – powiedziała Hansen.

Czy to zdanie może tłumaczyć niezwykłą zgodę ministrów rolnictwa UE co do konieczności uproszczeń WPR?

Baner SDF
Baner webinarium konopie

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.