Agencja nadrabia straty

Po kilkutygodniowej przerwie, ARiMR nadrabia opóźnienie w wypłacaniu dopłat bezpośrednich. Od 19 do 28 stycznia br., Agencja przekazała z tego tytułu ponad 2,7 mld zł na konta bankowe przeszło 324 tys. rolników. Oznacza to, że od początku kampanii dopłaty obszarowe otrzymało już 1,07 mln rolników, spośród blisko 1,4 mln uprawnionych.

Realizację dopłat bezpośrednich Agencja rozpoczęła, zgodnie z prawem Unii Europejskiej, od 1 grudnia 2009 r. i powinna zakończyć ich wypłatę do 30 czerwca tego roku. W Polsce w porównaniu z innymi krajami UE wypłaty dopłat bezpośrednich są realizowane najszybciej. W okresie od 1 do 18 stycznia br. płatności za 2009 r. nie były wypłacane. Przerwa ta została spowodowana wdrażaniem przepisów wykonawczych do znowelizowanej ustawy o finansach publicznych i uruchamianiem w związku z tym przez Ministerstwo Finansów nowego konta do obsługi płatności bezpośrednich w Banku Gospodarstwa Krajowego.
Na realizację dopłat bezpośrednich za 2009 rok przewidziano łącznie około 12,6 mld zł. Jest to kwota o blisko 40% wyższa od wypłaconej za 2008 rok. Jest to wynik korzystnego kursu złotówki do euro i rosnącego z roku na rok poziomu dopłat w Polsce w stosunku do krajów tzw. starej 15. Dopłaty obszarowe, jakie za 2009 rok otrzymują polscy rolnicy, stanowią około 90% płatności wypłacanych rolnikom w państwach starej Unii”. Warto jednak pamiętać, że u nas tzw. plon referencyjny, który Bruksela brała przy ustalaniu płatności obszarowych był niższy niż w dawnej 15., dlatego polscy rolnicy otrzymywali niższe dopłaty od wypłacanych w starej UE, które jednak z roku na rok były wyższe. Zgodnie z traktatem akcesyjnym, podpisanym 16 kwietnia 2003 r. w Kopenhadze, poziom dopłat w całej Wspólnocie zrówna się w tym roku.”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności