ADAC ocenił nową oponę MICHELIN Pilot Sport 3

Opona Michelin Pilot Sport 3 została uznana za szczególnie wartą polecenia” w najnowszych testach niezależnego instytutu badawczego ADAC. Na tę najwyższą ocenę złożyły się testy drogi hamowania na mokrej i suchej nawierzchni, trwałości, komfortu jazdy i oszczędności paliwa. Opona Michelin Pilot Sport 3 do samochodów usportowionych, sportowych i limuzyn dużych mocy wchodzi właśnie na europejski rynek.”

Po zakończeniu testów i przyznaniu MICHELIN Pilot Sport 3 najwyższej noty – Opona szczególnie warta polecenia” – Instytut ADAC określił oponę jako “cechującą się zrównoważonymi osiągami i znakomitą przyczepnością tak na suchej, jak i mokrej nawierzchni”. Warto przypomnieć, że także wcześniejsze testy instytutu TÜV SÜD Automotive dowiodły, że droga hamowania Michelin Pilot Sport 3 jest krótsza o trzy metry od swej poprzedniczki, wiodącej referencyjnej opony sportowej Michelin Pilot Sport 2. Wyniki testów obydwu instytucji to dowód na zapewnienie przez oponę Michelin Pilot Sport 3 zrównoważonych i wysokich osiągów w trzech kluczowych obszarach: efektywnego hamowania, przebiegów i niższego zużycia paliwa. Instytut ADAC bardzo wysoko ocenił też: hamowanie z wykorzystaniem systemu ABS na różnych rodzajach nawierzchni (m.in. na betonie i asfalcie) i stabilne prowadzenie w zakrętach.

Nowe opony MICHELIN Pilot Sport 3 otrzymały już pierwsze homologacje producentów samochodów, mimo że sprzedaż tego modelu jest dopiero w fazie wstępnej. Niektórzy producenci zatwierdzili opony MICHELIN Pilot Sport 3 do użytku w swoich flagowych modelach sportowych, takich jak Audi A4, nowe Audi A5 i nowy Mercedes E 63 AMG.

Przy projektowaniu opony Michelin Pilot Sport 3, inżynierowie Michelin zastosowali po raz pierwszy nową mieszankę gum bieżnika MICHELIN Green Power Compound łączącą trzy nowatorskie technologie:
•nowo opracowany elastomer dużej gęstości, który poprawia przyczepność na mokrej nawierzchni,
•długie łańcuchy elastycznego elastomeru odpowiadające za trwałość mieszanki i wydłużające żywotność bieżnika,
•drobiny krzemionki, które wkomponowane w łańcuchy polimerowe wpływają na zmniejszenie oporów toczenia czyli obniżenie zużycia paliwa.

Osiągnięciem z zakresu współzawodnictwa sportowego (wyścig 24H Le Mans) jest Technologia Programowanych Odkształceń (Programmed Distortion). Przy niskich prędkościach guma bieżnika zachowuje elastyczność i rozgrzewa się szybko w celu osiągnięcia niezbędnej temperatury do uzyskania optymalnej przyczepności. Przy dużych prędkościach i dużych naprężeniach usztywnia się, by zapobiec nadmiernej kumulacji ciepła, przez co zapewnia optymalną temperaturę mieszanki niezbędną dla sportowej jazdy

“Jesteśmy bardzo zadowoleni z wyników testów opony MICHELIN Pilot Sport 3 przeprowadzonych przez ADAC. Nowa opona szybko stanie się oponą referencyjną dla oryginalnego wyposażenia aut sportowych i limuzyn wysokich osiągów. Michelin Pilot Sport 3 to jeszcze więcej wrażeń z jazdy – szczególnie na nawierzchni mokrej i pokrytej wodą”, powiedział Tomasz Młodawski, Menedżer Produktu w Michelin Polska S.A.

Źródło: Michelin

Michelin Pilot Sport 3 to pierwsza opona sportowa na światowym rynku przyjazna środowisku. Opony mają przebiegi dłuższe o 10% od poprzedniej wersji opony Pilot Sport PS2 uznanej przez klientów za referencję w tym zakresie. Dzięki czemu mniejsze będzie zużycie surowców potrzebnych do ich wyprodukowania. Tym samym, powstanie mniej sztuk opon koniecznych do pokonania określonej odległości i mniej zużytych opon trzeba będzie zutylizować. Wydajność energetyczną opony i mniejszą emisję CO2 do atmosfery potwierdza oznaczenie Green X umieszczone na ścianach bocznych opon – po raz pierwszy w oponach sportowych!