fbpx
Strona głównaWiadomościAby pszczoły wróciły do lasów

Aby pszczoły wróciły do lasów

W ramach projektu „Pszczoły wracają do lasu” w Lasach Państwowych są prowadzone szczegółowe obserwacje i monitoring populacji pszczół.

– Badania prowadzone są w bardzo wielu lokalizacjach w celu porównania siedlisk oraz roślin mających największe znaczenie dla pszczelich rodzin. Wyniki dotyczą także populacji innych gatunków pszczół dziko żyjących poza pszczołą miodną, gdyż one także korzystają z tej samej bazy żerowej. Ponad 100 specjalnych urządzeń zlokalizowanych w całej Polsce mierzy m. in. wilgotność, temperaturę wewnątrz i na zewnątrz ula oraz jego wagę – informuje Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych.

Oprócz pomiarów leśnicy prowadzą szczegółowe obserwacje rozpoczęcia i zakończenia kwitnienia roślin miododajnych występujących na obszarze ok.1200 ha od ula pomiarowego oraz dane dotyczące prac gospodarczych, które mogą powodować zmiany wagi ula.

Wszystkie zbierane dane poddane zostaną analizie przez naukowców, dzięki której będzie można szacować siedliska pszczół oraz podejmować stosowne kroki do ich poprawy. Oczywiście, jak podkreślają leśnicy  projekt musi trwać odpowiednio długo, aby móc określić prawidłowe wnioski i sformułować konkretne zalecenia.

Źródło: Lasy Państwowe

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.