8R na gąsienicach, z przednim podnośnikiem i WOM

W związku z wprowadzeniem nowej serii ciągników serii 8R o mocy od 260 do 360KM, zaprojektowanych, aby spełnić wymogi europejskich norm emisji spalin Stage IIIB, firma John Deere wyposażyła ciągniki w nowe funkcje.

Począwszy od wiosny 2011 roku ciągniki 8260R, 8285R, 8310R, 8335R i 8360R wyposażono w nowy 9-litrowy sześciocylindrowy silnik PowerTech PSX o niskim zużyciu paliwa, zapewniający większą moc i moment obrotowy przy wykorzystaniu sprawdzonej technologii, a jednocześnie spełniający nowe normy emisji spalin. Większość pozostałych parametrów technicznych nie zmieniła się w stosunku do poprzedniej serii 8R.

Nowe modele są dostępne z bezpłatnym przez okres jednego roku rozwiązaniem telematycznym JDLink Ultimate oraz systemem zdalnej diagnostyki i monitoringu Service ADVISOR, jak również z nowym, zaawansowanym wyświetlaczem kabinowym GreenStar 3 CommandCenter. Nowy układ kierowniczy ciągnika ActiveCommand Steering (ACS), który zdobył złoty medal DLG podczas targów Agritechnica w 2009 roku, jest również dostępny opcjonalnie.

Każdy z nowych ciągników John Deere serii 8R oferuje moc o o 15 KM większą w stosunku do poprzednich modeli, z możliwością dodania kolejnych 35 KM dzięki zastosowaniu Inteligentnego Zarządzania Mocą (IPM) w niestacjonarnych zastosowaniach WOM i podczas transportu. Oferowany jest taki sam wybór automatycznej przekładni PowerShift 16/5 lub bezstopniowej przekładni AutoPowr we wszystkich nowych modelach za wyjątkiem najwyższego modelu 8360R, który wyposażono wyłącznie w przekładnię AutoPowr. Wraz z przekładnią AutoPowr 50 km/h dostępne jest także jako standard niezależne zawieszenie przedniej osi (ILS) oraz opcjonalnie z przekładniami AutoPowr 40 km/h i PowerShift.

Nowy silnik wykorzystuje sprawdzony układ recyrkulacji spalin (EGR) i turbosprężarkę o zmiennej geometrii (VGT), a ponadto filtr wylotowy, który zawiera utleniający reaktor katalityczny (DOC) oraz filtr cząstek stałych (DPF), powszechnie stosowany w przemyśle motoryzacyjnym i w branży budowlanej. Automatycznie oczyszcza się on podczas normalnej pracy maszyny.

Modernizacja serii 8R na rok 2012
Podczas spotkania Settings Directions” w Lizbonie, firma John Deere ogłosiła szereg istotnych modyfikacji ciągników serii 8R na rok 2012, które jeszcze bardziej zwiększą ich wszechstronność i przyczynią się do zaspokojenia potrzeb określonych segmentów klientów.
Następujące modyfikacje będą dostępne od listopada 2011 roku:
•Dla trzech najwyższych modeli ciągników z serii 8R spełniających normę Stage IIIB, tj. 8310RT, 8335RT i 8360RT dostępne będą wersje gąsienicowe. Modele te oferują zwiększoną przyczepność, poprawione parametry jezdne i siłę uciągu do określonych zastosowań oraz posiadają renomowany system zawieszenia AirCushion.
•Nowy podnośnik przedni ma udźwig 5,2 ton i zapewnia wystarczającą moc do podnoszenia ciężkich narzędzi, takich jak kosiarki lub zasobniki materiału siewnego. Podnośnik przedni współpracuje z układem John Deere do inteligentnego, kompleksowego sterowania urządzeniami (iTEC), który pozwala operatorowi na automatyzację wielu funkcji ciągnika jednocześnie, w celu zwiększenia komfortu pracy.
•Nowy przedni WOM zapewnia do 175 KM mocy i jest wyposażony w wymienny wał kołnierzowy WOM, który może obracać się w obu kierunkach. Daje to operatorowi większą elastyczność korzystania ze starszych narzędzi mocowanych na podnośniku przednim lub z najnowszych dostępnych modeli. Dla nowych ciągników serii 8R dostępne są następujące rodzaje WOM:
– Niezależny przedni WOM z wałem 13/8cala z 6 wpustami, 1000 obr/min
– Niezależny przedni WOM z wałem 13/8cala z 21 wpustami, 1000 obr/min
– Niezależny przedni WOM z wałem 13/4cala z 20 wpustami, 1000 obr/min
•Zarówno podnośnik przedni i WOM zostały zaprojektowane jako zintegrowana jednostka, czyniąc całą konstrukcję bardziej zwartą.
•Oprócz ulepszeń podnośnika przedniego, nowe ciągniki serii 8R mają teraz do sześciu par gniazd hydrauliki zewnętrznej SCV na podnośniku tylnym, zapewniając jeszcze większą wszechstronność w najbardziej trudnych zastosowaniach i spełnienie wymagań klienta.
Lizbona, 21 czerwca 2011