8., 9. i 10. ognisko grypy ptaków w Polsce

Główny Lekarz Weterynarii informuje o wyznaczeniu 8., 9. i 10. w 2021 r. ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) w Polsce, stwierdzonych na postawie wyników badań laboratoryjnych PIWet-PIB Puławy z 23 i 25 stycznia br.

Ognisko HPAI nr 8 w zlokalizowane jest w gospodarstwie utrzymującym 319 690 kur niosek w miejscowości Kiełpiny, w gminie Siedlec w woj. wielkopolskim.

Ognisko nr 9 w 2021 r. stwierdzono w gospodarstwie utrzymującym 27 636 kur reprodukcyjnych w miejscowości Lisewo w woj. kujawsko-pomorskim.

Z kolei 10. ognisko stwierdzono w gospodarstwie utrzymującym 27 636 kur niosek w okresie odchowu w miejscowości Kwakowo w powiecie słupskim w woj. pomorskim.

– W gospodarstwach, w których stwierdzono chorobę, zostały wdrożone wszelkie procedury zwalczania przewidziane w przypadku wystąpienia HPAI, określone w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 grudnia 2007 r. w sprawie zwalczania grypy ptaków. Wokół ognisk choroby w promieniu 10 km zostały wyznaczone obszary zapowietrzone i zagrożone – czytamy na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii.

Źródło: wetgiw.gov.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności