70-lecie Instytutu Ochrony Roślin – PIB w Poznaniu

Ten rok jest jubileuszowy dla Instytutu, który obchodzi swoje 70-lcie. Z tej okazji 2. września br. w Instytucie Ochrony Roślin – PIB odbyła się uroczystość. Oprócz wystąpień zaproszonych gości, odczytów listów gratulacyjnych, wręczono 43 odznaczenia państwowe i resortowe pracownikom. Zaprezentowano jubileuszowe znaczki wydane z okazji 70-lecia Instytutu Ochrony Roślin – PIB przez Pocztę Polską, które wręczono przedstawicielom instytucji współpracujących z Instytutem.

Gości przywitał prof. dr hab. Marek Mrówczyński, dyrektor Instytutu. Odwołał  się do historii powstania IOR i przypomniał, że wszystko zaczęło się od stonki ziemniaczanej. Szkodnik ten w okresie II wojny światowej stanowił ogromne zagrożenie dla plantacji ziemniaka, którego uprawiano na areale ponad 2 mln ha. Ziemniak był w tym czasie strategiczną uprawą w Polsce stanowiącą wyżywienie m.in dla wojska. Poradzenie sobie z inwazyjną stonką ziemniaczaną było bezwzględnie konieczne. Wówczas nastąpił rozwój Instytutu. Obecnie IOR-PIB nadal stoi przed wyzwaniami, jednym z nich są nowe wytyczne „Europejskiego Zielonego Ładu”.

Znaczenie IOR-PIB podkreślali zaproszeni goście podczas wystąpień i odczytów. Zgodnie doceniono obecne działania, m.in.: monitoring zagrożeń upraw i upowszechnianie tej wiedzy poprzez Platformę Sygnalizacji Agrofagów oraz badania prowadzone w laboratoriach IOR – PIB. Jan Krzysztof Ardanowski, przewodniczący Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy Prezydencie RP wskazywał ogromną rolę Instytutu w zmniejszaniu chemizacji, opracowaniu i wprowadzaniu metod integrowanej ochrony dostosowanych do aktualnych przepisów i dostępności środków ochrony roślin.

W nadchodzących latach działania w IOR-PIB będą koncentrować się m.in. wokół  innowacyjnych metod identyfikacji agrofagów z wykorzystaniem technik molekularnych, indukowanej odporności, rolnictwa precyzyjnego, nowoczesnych metod monitorowania upraw, czy rozwoju inteligentnych systemów wspomagania decyzji.

O najbliższych wyzwaniach w ochronie roślin i możliwych rozwiązaniach dyskutować będzie można niebawem, podczas kolejnej 62. Sesji Naukowej IOR-PIB, która jak zawsze odbędzie się w lutym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności