70 lat Zetora

Marka Zetor w tym roku obchodzi swoje 70.urodziny. Przypomina więc swoją historię i świętuje jubileusz, obiecując, że nie spocznie na laurach.

Historia marki ZETOR zaczęła się w 1946 roku, kiedy w Brnie w firmie Zbrojovka Brno wyprodukowano pierwszy traktor. Otrzymał oznaczenie Z 25 i dalej nic już nie stało na przeszkodzie, aby uruchomić produkcję seryjną tych maszyn. Nazwa traktorów słynnej marki ZETOR powstała przez połączenie litery „Z“, która była logotypem brneńskiej fabryki zbrojeniowej i „or“ – ostatnich liter słowa traktor. Produkcję seryjną traktorów ZETOR uruchomiono w 1946 roku i w tym samym roku został zarejestrowany znak towarowy ZETOR. W 1952 roku ZETOR przeniósł się na nowy adres w obrębie Brna, do dzielnicy miasta Líšeň, gdzie traktory są produkowane do dziś.
W drugiej połowie lat 50. ZETOR jako pierwszy na świecie przedstawił koncepcję wykorzystania zunifikowanych części do produkcji traktorów, przedstawiono Zunifikowaną linię I. W 1968 roku miała miejsce prezentacja Zunifikowanej linii II, która przyniosła w tamtych czasach wiele innowacyjnych elementów i rozwiązań – np. pierwszą bezpieczną kabinę na świecie ze zintegrowanym zabezpieczeniem przed przewróceniem, która była umieszczona na silentblokach. Nowa kabina pomogła też w obniżeniu hałasu w kabinie poniżej 85 decybeli. W latach 70. przyszedł na świat pierwszy sześciocylindrowy traktor ZETOR CRYSTAL 12011. W 1976 roku ZETOR stał się nie tylko nazwą marki, ale również firmy. Rozwój w firmie trwał nadal i w 1991 roku przedstawiono Zunifikowaną linię III, która po modernizacji na przełomie tysiącleci otrzymała nazwę ZETOR FORTERRA.
Tradycyjnej czeskiej marce techniki rolniczej groził realnie zanik, ponieważ przedsiębiorstwo będące własnością państwa balansowało na granicy bankructwa. Wtedy do historii marki ZETOR wstąpiła słowacka spółka HTC holding a.s. i w czerwcu 2002 roku stała się właścicielem ZETORA. Po objęciu firmy przez nowych właścicieli zainwestowano środki finansowe w stabilizację firmy i jej restrukturalizację.
W ciągu ostatnich pięciu lat firma nieustannie parła naprzód i modernizowała traktory. W 2012 roku została przedstawiona FORTERRA HSX z rewersyjną skrzynią biegów. W 2013 roku została przedstawiona linia modelowa MAJOR, która natychmiast po zaprezentowaniu zdobyła szereg zwolenników i stała się najlepiej sprzedawanym traktorem na wielu rynkach. W 2014 roku przedstawiono model FORTERRA HD, który stał się najbardziej zaawansowanym traktorem. 
Najnowszym członkiem rodziny ZETOR jest model CRYSTAL, który został zaprezentowany w czerwcu 2015 roku. CRYSTAL z sześciocylindrowym silnikiem o mocy aż 160 koni jest najsilniejszym ZETOREM w ofercie marki. Nowy design marki zaprojektowało włoskie studio Pininfarina.
Marka ZETOR w 2016 roku obchodzi 70-lecie swojego istnienia. Cały jubileuszowy rok 2016 będzie pod znakiem obchodów, którymi spółka ZETOR TRACTORS a.s. chce podziękować wszystkim swoim klientom, partnerom handlowym, entuzjastom i pracownikom, którzy wspierają markę ZETOR i pomagają jej w rozwoju. Dla wszystkich przyjaciół będzie przygotowany szereg imprez, np. ZETOR TRACTOR SHOW.
 
Źródło: Zetor
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności