fbpx
Strona głównaNa topie55% produktów w supermarketach z rynku krajowego?

55% produktów w supermarketach z rynku krajowego?

Nad rozwiązaniem, wg którego 55% żywności w supermarketach miałoby pochodzić z rynku krajowego debatują czescy parlamentarzyści. 

20 stycznia czeski parlament sejmu przyjął nowelizację ustawy o żywności. Ustawa trafi teraz do senatu. Czescy posłowie chcą ograniczyć sprzedaż zagranicznej żywności w kraju.

– Jeśli ustawa zostanie przyjęta, uderzy w sklepy powyżej 400 metrów kwadratowych – głównie supermarkety. Według projektu już w tym roku miałyby one sprzedawać co najmniej 55% produktów spożywczych pochodzących z Czech. Do 2027 roku odsetek ten miałby wzrosnąć do 85%. Nowe przepisy mają dotyczyć owoców, warzyw, mięsa i nabiału. Jak informują czeskie źródła, osiem krajów UE w tym Polska, wyraziło sprzeciw, wobec tego typu regulacji – podaje portal sad24.pl.

Jednak według krytyków ustawy może być ona szkodliwa zarówno dla konsumentów jak i rolników; ceny artykułów spożywczych poszybują bowiem w górę. Ponadto wielu artykułów spożywczych nie produkuje się w Czechach w ogóle.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.