55% produktów w supermarketach z rynku krajowego?

Fot. Tetiana Shyshkina, unsplash.com

Nad rozwiązaniem, wg którego 55% żywności w supermarketach miałoby pochodzić z rynku krajowego debatują czescy parlamentarzyści. 

20 stycznia czeski parlament sejmu przyjął nowelizację ustawy o żywności. Ustawa trafi teraz do senatu. Czescy posłowie chcą ograniczyć sprzedaż zagranicznej żywności w kraju.

– Jeśli ustawa zostanie przyjęta, uderzy w sklepy powyżej 400 metrów kwadratowych – głównie supermarkety. Według projektu już w tym roku miałyby one sprzedawać co najmniej 55% produktów spożywczych pochodzących z Czech. Do 2027 roku odsetek ten miałby wzrosnąć do 85%. Nowe przepisy mają dotyczyć owoców, warzyw, mięsa i nabiału. Jak informują czeskie źródła, osiem krajów UE w tym Polska, wyraziło sprzeciw, wobec tego typu regulacji – podaje portal sad24.pl.

Jednak według krytyków ustawy może być ona szkodliwa zarówno dla konsumentów jak i rolników; ceny artykułów spożywczych poszybują bowiem w górę. Ponadto wielu artykułów spożywczych nie produkuje się w Czechach w ogóle.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności