fbpx
Strona głównaPrawo i finanse467 mln euro zostanie zwrócone europejskim rolnikom

467 mln euro zostanie zwrócone europejskim rolnikom

Zgodnie z opublikowanym 27 listopada rozporządzeniem Komisja Europejska zwróci europejskim rolnikom 467 milionów euro. Kwota ta pierwotnie odjęta została od budżetu na 2019 roku z pieniędzy przeznaczonych na wsparcie dochodów rolników w ramach wspólnej polityki rolnej (WPR) i była przeznaczona na tegoroczną rezerwę na kryzys rolny.

Jak podkreśla KE rezerwa kryzysowa nie była potrzebna w 2019 roku, choć sektor rolny znalazł się w tym czasie w trudnej sytuacji. Na przykład wprowadzono dodatkowe środki wsparcia, aby pomóc rolnikom dotkniętym ekstremalnymi warunkami pogodowymi tego lata.

Decyzja ta oznacza, że kwoty odliczone od płatności bezpośrednich w tym roku mogą być zwracane rolnikom przez państwa członkowskie od 1 grudnia 2019 r.

Koncepcja rezerwy na kryzys rolny i mechanizm jej zwrotu zostały uzgodnione w ramach reformy WPR w 2013 r. Po raz pierwszy zastosowano go w roku budżetowym 2014.

Źródło: Komisja Europejska

Opracował: Krzesimir Drozd

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.