444 mln euro zwrotu dla rolników

Komisja Europejska 27 listopada podjęła decyzję o zwrocie 444 milionów euro europejskim rolnikom. Kwota ta została pierwotnie odjęta z budżetu na 2018 roku na wsparcie dochodów rolników w ramach wspólnej polityki rolnej (WPR) w celu utworzenia tegorocznej tak zwanej rezerwy na kryzys w rolnictwie.

– Mimo że sektor rolny stanął w obliczu krytycznych sytuacji w tym roku, takich jak ekstremalne warunki pogodowe w okresie letnim, nie było potrzeby korzystania z rezerwy kryzysowej w 2018 r. Dodatkowe środki wsparcia podjęte w celu zajęcia się trudną sytuacją rynkową w niektórych sektorach (np. warzywa, produkty mleczne i choroby zwierząt) były finansowane z dostępnego budżetu WPR. Szkody spowodowane przez niekorzystne warunki pogodowe podczas wiosny i lata zostały uwzględnione w innych dostępnych środkach, aby pomóc rolnikom przezwyciężyć konsekwencje. Obejmuje to odstępstwa od niektórych warunków związanych z płatnościami w zakresie zazieleniania i wyższymi płatnościami zaawansowanymi w 2019 roku – informuje Komisja Europejska.

Decyzja ta oznacza, że ​​kwoty potrącone z płatności bezpośrednich w tym roku mogą zostać zwrócone rolnikom przez państwa członkowskie od 1 grudnia 2018 r.

Źródło: Komisja Europejska