fbpx

40 lat to dopiero początek. Ster firmy Samasz w nowych rękach

Nasz największy, krajowy producent maszyn zielonowych, czyli firma SaMasz obchodzi w tym roku 40-lecie działalności. Z tej okazji odbyła się uroczysta gala w Białymstoku na której miała miejsce interesująca ceremonia, czyli przekazanie sterów w firmie młodszemu pokoleniu, gdyż zarządzanie przedsiębiorstwem objął syn Antoniego Stolarskiego, Jacek.

Baner seminaria uprawowe

To nie kosiarka rozpoczęła historię SaMaszu

Historia tego największego w kraju producenta maszyn zielonkowych, czyli kosiarek, zgrabiarek czy przetrząsarek wcale nie rozpoczęła się od wyprodukowania 40 lat temu, którejś z powyższych maszyn. Dla wielu będzie to z pewnością sporym zaskoczeniem, ale tą maszyną była dwurzędowa kopaczka do ziemniaków, której odrestaurowany egzemplarz mogliśmy zobaczyć w siedzibie firmy w Zabłudowie.

To właśnie od tej maszyny w 1984 roku zaczyna się historia firmy SaMasz, fot. KW

Gospodarstwa indywidualne były wówczas głodne każdej maszyny i pomysł z wyprodukowaniem kopaczki do ziemniaków okazał się strzałem w przysłowiową 10-tkę, gdyż kilkadziesiąt tego typu maszyn, które stworzył w przydomowym garażu Antoni Stolarski, pozwoliły na zdobycie kapitału na rozpoczęcie produkcji pierwszych kosiarek bębnowych.  Dzięki zdolnościom konstruktorskim i dobremu wyczuciu potrzeb rynku, Antoniemu Stolarskiemu udało się zbudować taką firmę jaką jest dziś SaMasz, której nazwa wzięła się od pierwszych liter jego nazwiska i imienia oraz dodania członu Masz od Maszyny.

Baner ener

Nowy zakład, nowe możliwości

Od 2018 roku kiedy to firma przeniosła się z Białegostoku do oddalonego o 20 km Zabłudowa, można już mówić o przedsiębiorstwie, które pod względem technologicznym i zarządzania oraz jakości produkowanych maszyn absolutnie nie odstaje od zachodnich firm, a często je przewyższa. Powierzchnia całej inwestycji to ponad 13 ha, hale produkcyjne wraz z biurowcem zajmują około 4 ha. Na jej terenie znajduje się również nowoczesny Ośrodek Badawczo Rozwojowy, w którym powstają i są testowane wszystkie konstrukcje opuszczające mury fabryki.

Nowoczesna lakiernia w zakładzie w Zabłudowie, fot. KW

Pierwszym sztandarowym procesem, jaki został uruchomiony wraz z otwarciem nowej fabryki była w pełni zautomatyzowana linia malarska z chemicznym przygotowaniem powierzchni – fosforanowanie cynkowe, malowaniem kataforetycznym – KTL oraz automatyczną proszkową kabiną malarską.

Baner SFD - aktualizacja 29.10.2024

Na chwilę obecną fabryka w Zabłudowie jest już w pełni wyposażona we wszystkie nowoczesne urządzenia potrzebne do produkcji wysokiej jakości maszyn, takie jak chociażby roboty spawalnicze czy automatyczne magazyny blach, połączone bezpośrednio z laserami oraz automatyczne magazyny prętów i profili.

Od laserów wycinających elementy zaczyna się droga powstawania maszyn w fabryce w Zabłudowie, fot. KW

Perspektywy na przyszłość są obiecujące

Kryzys jaki dotknął zarówno rolników, jak i producentów maszyn nie ominął również SaMaszu, ale jak wyjaśnił nam Karol Wdziękoński, członek zarządu SaMasz, obecnie dzięki wytężonej pracy całego zespołu firmy i dealerom, zamówienia rok do roku wzrosły o 35 proc.

– Firma zareagowała na sytuację w jakiej obecnie znajduje się branża rolna z wyprzedzeniem i dostosowała zarówno zatrudnienie jak i urealniła plany produkcyjne. To zaś moim zdaniem pozwoli nam w przyszłym roku na lepszą, przynajmniej o 10 proc. sprzedaż, niż w mijającym 2024 roku, który notabene był chyba jednym z najgorszych w historii firmy. Cały czas działamy intensywnie na rynkach eksportowych, gdzie sprzedajemy w zależności od roku między 60 a 70 proc. produkcji, ale oczywiście rynek krajowy jest równie ważny i to również dzięki zaufaniu polskich rolników do naszych maszyn uda nam się wkrótce wrócić z powrotem na ścieżkę wzrostu- mówi Wdziękoński.

Idzie nowe

Przekazanie sterów w firmie SaMasz. Od lewej: Karol Wdziękoński, Jacek Stolarski, Antoni Stolarski, Leszek Szulc i Maciej Stolarski, fot. KW

Podczas jubileuszu firmy nie zabrakło również szczególnego momentu jakim z pewnością było przekazania sterów w SaMaszu w ręce młodszego pokolenia. Już oficjalnie zarządzanie firmą objął syn Antoniego Stolarskiego, Jacek, który zsiądzie w fotelu prezesa od 1 grudnia br. i będzie kierował pracami nowego zarządu w składzie: Maciej Stolarski, Karol Wdziękoński oraz Leszek Szulc.

ZOSTAW KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze posty

None found

Najpopularniejsze artykuły

None found

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.